Prognoza meteo, 17 februarie. Ninsorile continuă să paralizeze întreaga țară. Cât timp mai cad precipitații

Prognoza meteo, 17 februarie. Ninsorile continuă să paralizeze întreaga țară. Cât timp mai cad precipitațiiPrognoza meteo, 14 ianuarie. Va ninge în mai multe zone ale țării. Sursa foto: commons.wikimedia.org

Administrația Națională de Meteorologie(ANM) a emis prognoza meteo pentru luni, 17 februarie. Vremea va fi foarte rece și întunecată. Cerul va avea înnorări în vestul și nordul țării. Va ninge în Oltenia, Muntenia, în cea mai mare parte a Dobrogei și a zonei montane, local în Banat, Transilvania și Maramureș și izolat în celelalte regiuni.

Prognoza meteo în țară

Se va depune strat de zăpadă, cu grosimi mai mari îndeosebi în sudul Munteniei și al Dobrogei (în medie 10…15 cm). Vântul va sufla în general moderat, cu rafale de până la 40…45 km/h, temporar viscolind ninsoarea. Temperaturile maxime vor fi între -6 și 4 grade, iar cele minime în general între -16 și -3 grade.

Viscol ninsoare

Viscol - ninsoare. Sursa foto: Pixabay

Prognoza meteo în Capitală

Vremea va fi rece și în Capitală. Cerul va fi noros, va ninge și se va depune strat nou de zăpadă cu grosimi în medie de 8…12 cm. Vântul va sufla în general moderat (viteze la rafală de 35…40 km/h). Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de -3 grade, iar cea minimă va fi de -4…-3 grade.

Cum va fi vremea zilele următoare

Și marți va fi rece vremea. Va ninge în Muntenia, Transilvania și la munte, local în Banat, Maramureș, Oltenia și Dobrogea și pe arii restrânse în rest. Se va depune strat de zăpadă, cu grosimi mai mari în sudul Munteniei și al Dobrogei (în general 10…15 cm). Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor situa între -5 și 4 grade, iar cele minime între -16 și -3 grade.

Ninsoare

Ninsoare. Sursa foto: Pixabay

În Capitală va fi frig. Cerul va fi noros, va ninge și se va depune strat nou de zăpadă cu grosimi în general de 8…10 cm. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de -2…-1 grad, iar cea minimă de -4…-3 grade.

Miercuri, vremea se va răci și mai mult.Cerul va fi variabil, cu înnorări în general persistente în nordul Moldovei. Pe alocuri în sudul și în nord-estul teritoriului, precum și la munte va fulgui. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în Moldova. Temperaturile maxime se vor încadra între -5 și 4 grade, iar cele minime în general între -16 și -5 grade.

În Capitală, cerul va fi variabil, iar în prima parte a zilei va mai ninge slab. Vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 0 grade, iar cea minimă va fi de -11…-9 grade.

Recomandările noastre