Permise reținute pentru noua infracțiune prevăzută în Codul Rutier. Șoferii au fost luați prin surprindere
- Emma Cristescu
- 30 martie 2025, 15:32
Amenzi. Sursa foto: Arhiva EvZPolițiștii au început să rețină permise și să dea amenzi pentru noile infracțiuni prevăzute în Codul Rutier. Într-o acțiune organizată în noaptea de sâmbătă spre duminică, polițiștii din București au sancționat 3 șoferi pentru comportament agresiv. Acestora le-au fost reținute permisele de conducere.
Permise reținute pentru comportament agresiv
Comportamentele considerate agresive și care pot duce la suspendarea permisului sunt:
- Schimbarea frecventă a benzilor pentru a depăși un șir de mașini
- Întoarcerea vehiculului cu frâna de ajutor
- Pornirea bruscă a mașinii prin patinarea excesivă a roților
- Circulația prea aproape de un alt vehicul sau reducerea bruscă a vitezei
- Folosirea abuzivă a semnalelor sonore/luminoase pentru a forța un alt șofer să schimbe banda
- Conducerea unui moped sau motocicletă cu o roată pe drum
- Mersul cu spatele pentru a intimida ceilalți șoferi
- Derapajul controlat intenționat
- Accelerarea repetată a motorului pentru a deranja participanții la trafic

Șofer. Sursa foto: Pixabay
Aceste abateri vor fi sancționate cu o amendă între 810 și 1.012,5 lei și cu suspendarea permisului de conducere pentru 30 de zile.
A fost haos în București
Brigada Rutieră anunță că „în nopțile de 28/29, respectiv 29/30 martie a.c., polițiști rutieri din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Brigada Rutieră au desfășurat activități de control pe principalele artere rutiere din Capitală în scopul prevenirii accidentelor de circulație produse pe fondul conducerii autovehiculelor de către persoane aflate sub influența alcoolului sau a substanțelor psihoactive”.

Amenzi. Sursa foto: arhiva EVZ
Polițiștii au dat multe amenzi
Potrivit Brigăzii Rutiere, în urma controalelor efectuate, polițiștii rutieri au aplicat 87 de sancțiuni contravenționale în valoare de aproximativ 72.300 de lei și au constatat o infracțiune de conducerea unui autovehicul cu permisul suspendat. În alte patru situații, în urma testării cu aparatura din dotare, șoferii au fost conduși la I.N.M.L., în vederea prelevării de mostre biologice, urmând a fi dispuse măsuri în funcție de rezultatele buletinului de analiză toxicologică.
Au fost reținute 21 de permise de conducere, cinci pentru infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice, nouă pentru nerespectarea culorii roșii a semaforului, trei pentru conducerea sub influența alcoolului – contravenție, trei pentru adoptarea unui comportament agresiv în circulația pe drumurile publice și unul pentru neacordarea priorității de trecere pietonilor .