Orgolii mari, echipă mică. România, blocată de Ungaria

Naționala a remizat, scor 1-1, împotriva unui adversar mediocru și astfel și-a complicat viața în preliminariile CE.

Naționala de fotbal a României a dezamăgit așteptările unei țări întregi și a ratat o nouă victorie împotriva Ungariei.

„Tricolorii” au avut parte de toate condițiile pentru a obține cea de-a doua victorie din preliminariile Campionatului European din 2016, după succesul cu Grecia (1-0 în deplasare), dar au călcat strâmb.

Tătărușanu a visat cu ochii deschiși

Împinși de la spate de aproape 50.000 de oameni, elevii lui Victor Pițurcă au deschis scorul în minutul 45, prin Raul Rusescu, iar în a doua parte nu au mai jucat nimic. Ungurii au preluat inițiativa și au egalat în minutul 82, atunci când Dzsudzsak l-a executat pe Tătărușanu, cu o execuție venită dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

A curs cu regrete și lamentări

Portarul Fiorentinei s-a plasat prost și nu a putut să respingă un șut expediat bine, dar care nu a avut mare forță.

Un succes ar fi plasat excelent România în lupta pentru calificarea la Euro 2016 și i-ar fi scos, teoretic, pe maghiari din cursă. În celelalte două meciuri ale Grupei F, Finlanda a remizat pe teren propriu cu Grecia, scor 1-1, iar Irlanda de Nord a trecut la Belfast de Insulele Feroe, scor 2-0. La final, nu a mai fost loc decât de regrete și lamentări obișnuite. „Ungaria nu a ştiut să stea prea bine în teren şi cred că puteam să facem mai mult în prima repriză. În repriza secundă aveam nevoie de golul doi. În Finlanda trebuie să recuperăm ce am pierdut astăzi dar să fim și precauți pentru că nu avem voie să pierdem acolo”, a spus Răzvan Raț.

„Poporul merita un rezultat bun”

„Am avut o primă repriză senzaţională. Ungurii au fost periculoşi la faze fixe şi în rest nu au fost periculoşi. Poporul merita un rezultat bun în seara asta. Am făcut şi eu şi colegii mei tot ce am putut pentru a câştiga, ne-am dat viaţa. Cred că puteam să ţinem de rezultat. Este un egal nemeritat. Ne-am dominat total adversarul”, a completat și Alex Chipciu.

Pal Dardai, selecționerul maghiarilor, a prins curaj după acest egal și a spus că echipa sa putea chiar să dea lovitura la București. „Dacă am fi marcat noi primii, sunt convins că altul ar fi fost rezultatul”, a precizat antrenorul.

Mâine, România va întâlni Finlanda, la Helsinki, iar în cadrul aceleiași grupe, Grecia va înfrunta, acasă, Irlanda de Nord. Ungaria are șansa de a bifa primul succes în aceste preliminarii, pentru că se va deplasa pe terenul „cenușăresei”: reprezentativa Insulelor Feroe.