Novak Djokovic a câștigat pentru a șasea oară Turneul Campionilor

Novak Djokovic a câștigat pentru a șasea oară Turneul Campionilor Sursa: Facebook/ Wimbledon

Novak Djokovic l-a învins în finală pe tânărul norvegian Casper Ruud, care a fost revelația acestui sezon. Jucătorul sârb a deveni astfel cel mai vârstnic jucător de tenis care s-a impus la Turneul Campionilor.

Novak Djokovic a câştigat pentru a şasea oară Turneul Campionilor și a egalat astfel recordul elevețianului Roger Federer. Jucătorul sârb l-a invins în finala, disputată duminică seara la Torino, pe norvegianul Casper Ruud cu scorul de 7-5, 6-3.

Ruud a pierdut astfel a treia sa finală majoră din acest an, după ce anterior a fost învins la Roland Garros şi US Open. Totuşi, acesta rămâne cel mai bun sezon al carierei pentru jucătorul de 23 de ani, care va încheia anul pe locul trei în topul celor mai buni jucători ai lumii.

Sezon cu probleme

Novak Djokovic şi-a mai adjudecat trofeul și în 2008, 2012, 2013, 2014 şi 2015. El este și cel mai vârstnic jucător de tenis care a câştigat vreodată Turneul Campionilor. Novak Djokovic, aflat pe locul opt în clasamentul mondial, va urca luni pe locul cinci după această victorie, relatează Agerpres.

Sârbul, în vârstă de 35 de ani, a avut anul acesta un sezon plin de probleme. El a ratat două turnee de Mare Şlem (Australian Open, US Open), ambele din cauza lipsei vaccinului anti-Covid-19. A reușit însă că câștige competiția de la Wimbledon.

Cel mai bun jucător din istorie

Potrivit specialiștilor din lumea tenisului. Novak Djokovic este cel mai bun jucător din istorie. Nici Roger Federer (40 de ani) și nici Rafael Nadal (36 de ani) nu lipsesc din top, dar analiștii spun că nu-l pot egala pe jucătorul sârb.

Sârbul este pe primul loc în top, cu 987 de puncte, Roger Federer este al doilea, cu 930 de puncte, în timp ce Rafael Nadal este doar al treilea, cu 885 de puncte.

În spatele celor trei mari contemporani se află Jimmy Connors, Ivan Lendl, Pete Sampras, John McEnroe, Bjorn Borg, Andre Agassi, Rod Laver, Boris Becker, Stefan Edberg. Dintre jucătorii de tenis încă în activitate, doar Andy Murray se află în Top 30, pe locul 13. Ilie Năstase e singurul tenismen din România care se află pe listă, mai exact pe locul 16, cu 228 de puncte, potrivit Eurosport.