Nicușor Stanciu a MARCAT din nou pentru Anderlecht, dar a fost ELIMINAT în minutul 57 | VIDEO

Anderlecht Bruxelles s-a impus, astăzi, în deplasare, cu Kortrijk, scor 3-1, meci în care românul Nicușor Stanciu a reușit încă un gol pentru „violeți”, după cel din etapa precedentă.

Formația din capitala Belgiei a spart recordul de invincibilitate pe teren propriu, deținut de Kortrijk. Astfel, Anderlecht a reușit să marcheze primul gol în minutul 29, prin Nicușor Stanciu. Românul a tras ca din tun de la 16 metri, lăsându-l fără șansă pe portarul gazdelor. Înainte de golul oaspeților, Kortrijk ratase un penalty, în minutul 17.

Chiar dacă a început ca titular, românul în vârstă de 23 de ani nu a reușit să termine partida. Stanciu a primit cartonașul roșu în minutul 57, după ce a primit al doilea galben. La Anderlecht a mai intrat și Alex Chipciu, care l-a înlocuit pe Bruno, în minutul 62.

Acum, Stanciu a bifat al patrulea gol al său pentru belgieni (2 în campionat, 2 în Liga Europa).

KORTRIJK - ANDERLECHT, 1-3 (Saadi'74 / Stanciu '29, Teodorczyk '56, Obradovici '83)