Naționala U20, remiză spectaculoasă cu Elveția. Tricolorii au revenit de la 0-2

Naționala U20, remiză spectaculoasă cu Elveția. Tricolorii au revenit de la 0-2 România U20 - Elveția U20 - 2-2. Sursa foto: facebook / Echipa națională de fotbal a României

Selecţionata de fotbal U-20 a României a reușit să smulgă un egal în meciul amical cu Elveția, jucat astă-seară la Târgoviște. Băieții lui Costin Curelea au fost conduși cu 2-0 la pauză, dar au revenit și au egalat în ultimul minut.

Început slab de meci

România a evoluat destul de slab în prima parte a meciului, când nu a reușit să pună în pericol poarta elvețienilor. Conform cursului jocului, oaspeții au deschis scorul prin Kacuri, în minutul 24, în urma unei lovituri de cap la colţul scurt . Tot cu capul va înscrie și Giger, înultimul minut al primei părți.

Repriză secundă mai bună

Repriza secundă a arătat o altă față a selecționatei U20 a României. Tricolorii au redus din handicap în minutul 52, când Atanas Trică a trimis balonul în poartă  - tot cu capul! - centrarea lui Șuteu. Egalarea s-a produs în minutul 90. Eduard Radaslavescu a înscris o bijuterie de gol, din lovitură liberă, de la 25 de metri de poarta elvețienilor.

România U20 învinsese, săptămâna trecută, pe Cehia, în deplasare, în etapa a 3-a din Elitea League, prima victorie a tricolorilor din competiție, scor 1-0 (gol Alexandru Musi). Selecționata noastră se află pe locul 4 al grupei, din 8 echipe, cu 3 puncte.

Eduard Radaslavescu

Eduard Radaslavescu. Sursa foto: facebook / Echipa națională de fotbal a României

România U21-Elveția U21 2-2 (0-2)

Au marcat: Trică 52, Radaslavescu 90 / Kacuri 24, Giger 44

România U20: Răfăilă - Boțogan, M. Duțu, S. Duțu, Florea, Jalade, Pașcalău, Pop, Șuteu, Trică, Țuțu Selecționer: Costin Curelea

Elveția U20: Emch - Beney, Chipperfield, Freimann, Giger, Holenstein, Kacuri, Kessler, Meyer, Neelakandan, Soro.

Naționala U21, meci decisiv în Giulești

Mâine, de la ora 19, naționala U21 a României întâlnește, pe stadionul Giulești, reprezentativa similară a Elveției, în preliminariile EURO 2025 U21. Dacă elevii lui Daniel Pancu se vor impune în această partidă, se vor califica direct la turneul final de tineret.