România U20, surpriză uriașă în meciul cu Anglia U20. „Tricolorii" au adus victoria cu 2-0 Fotbal. Sursa foto: Dreamstime.com

Naționala U20 a României a reușit să obțină o victorie impresionantă în meciul cu Anglia U20 din cadrul Elite League.

România U20 a marcat o victorie impresionantă în fața Angliei. Spectacolul tricolorilor a avut loc în această seară pe "Arcul de Triumf". Disputa a făcut parte din Elite League. Cel care a reușit să înscrie prima dată a fost Cristian Mihai care ajutat de la distanța de 22 de metri. Acesta a fost urmat de Atanas Trică care a transformat de un penalty.

România U20, victorie impresionantă pe "Arcul de Triumf"

În prima fază, partida a fost dominată de oaspeți. De altfel acestea au ratat o lovitură care le-ar fi putut aduce un gol. Portarul tricolor Răzvan Popa reușit însă să țină piept britanicilor.

După victoria de astăzi România U20 a reușit să își ia revanșa după ce a fost înfrântă în 2021. Meciul a avut loc atunci în deplasare, în luna septembrie,2021. Competiția amicală s-a încheiat cu 6-1.

Antrenorul Costin Curelea a primit laudele fanilor pentru victoria de pe Arcul de Triumf.

Partida a fost prelungită cu trei minute. Cu toate acestea, britanicii nu au reușit să treacă de portarul României.

România U20, victorie în fața Angliei

România U20, sursa foto: Facebook

România U20 conducea scorul din minutul 16 când Atanas Trică a înscris un gol.  Portarul Angliei nu a reușit să apare mingea care a ajuns direct în plasă.

Cristian Mihai a reușit să înscrie pentru România U20 în minutul 5. Fotbalistul are 19 ani și vine de la UTA. Mijlocașul a reușit să șuteze de la 22 de metri în poarta britanicilor.

În minutul 44, jucătorii Angliei U20 au primit un penalty. Acesta a venit în urma unui fault comis de jucătorul Szilagyi. Faultul a fost comis cu talpa, direct pe piciorul adversarului britanic. Cu toate acestea, momentul nu a fost oportun pentru jucătorii Angliei.