Naționala de tineret a Românei s-a impus CATEGORIC în meciul cu Luxemburg. „Tricolorii” au șanse de CALIFICARE la Campionatul European

Naționala de tineret a câștigat cu scorul de 4-0 partida disputată, vineri, la Mediaș, împotriva Luxemburgului, în preliminariile Campionatului European.

România a învins reprezentativa de tineret a Luxemburgului, scor 4-0, într-o confruntare ce a avut loc, vineri, la Mediaș, în preliminariile Campionatului European din 2017. „Tricolorii” au deschis scorul prin Bogdan Țîru, în minutul 16, și până la pauză și-au mărit avantajul datorită lui Claudiu Bumba (29) și Alexandru Ioniță (45). În partea a doua, eleviii lui Cristi Dulca au mai înscris și prin Ovidiu Popescu (75).

Clasamentul Grupei a 5-a de calificare arată astfel: 1. Danemarca (19p, 7 partide), 2 România (16 / 8), 3. Țara Galilor (12 / 8), 4. Bulgaria (11 / 7), 5. Luxemburg (2 / 7), 6. Armenia (1 / 7). La turneul final se califică fiecare câștigătoare a celor 9 grupe, iar patru locuri secunde vor disputa meciuri de baraj.