Napoli – Inter 0-3, în derby-ul etapei cu numărul 14 din Serie A. Campioana, umilită pe teren propriu Sursa Foto: Arhiva EVZ

Ultima etapă din Serie A a adus în fața telespectatorilor și un derby de tradiție, Napoli - Inter. Cu toate acestea, meciul nu a fost deloc echilibrat, oaspeții reușind să câștige cu scorul de 3-0.

În acest moment, Inter este lider în Serie A, cu 35 de puncte. Pe locul doi se află Juventus, cu un total de 33 de puncte. Campioana de anul trecut, Napoli, este pe cinci, cu 24 de puncte.

Inter revine în fruntea clasamentului din Serie A

Derby-ul rundei cu numărul 14 de Serie A a fost jucat de echipele Napoli și Inter, în penultimul joc al acestei runde din campionatul Italiei. Pentru a reveni în fruntea clasamentului, Inter avea nevoie neapărată de o victorie. De cealaltă parte, Napoli trebuia sa obțină un rezultat bun pentru a nu se îndepărta prea mult de Juventus.

Meciul a fost dominat categoric de Inter, care a reușit să învingă cu scorul de 3-0.

Scorul a fost deschis înainte de intrarea la vestiare, de Inter, în minutul 44.

Calhanoglu a reușit să înscrie cu o execuție superbă, de la marginea careului

Calhanoglu a fost cel care și-a trecut primul numele pe lista marcatorilor, cu o execuție superbă, de la marginea careului.

Napoli nu a reușit să se redreseze în repriza secundă, iar Inter și-a dublat avantajul în minutul 62, prin Barella.

Thuram a înscris golul cu numărul trei în minutul 85, pentru a stabili scorul final.

Inter a câștigat categoric la Milan

Inter Milano, cea mai în formă echipă din Serie A

Inter Milano demonstrează și pe terenul lui Napoli că este cea mai în formă echipă din Serie A. Ambii antrenori, Walter Mazzari la gazde și Simone Inzaghi au avut ceva probleme de lot înaintea startului partidei.