Napoli-Real Madrid: 2-3. Jucătorul care a decis soarta meciului. Analiză Champions League Jude Bellingham sursa: fifa.com

Real Madrid a învins la Napoli. Madrilenii nu au excelat doar prin jocul lui Jude Bellingham, ci și prin calitatea posesiei. În special în prima repriză, echipa madrilenă a avut lungi secvențe de posesie de o calitate înaltă. Ei au jucat cu încredere și determinare, dorind posesia mingii în permanență. Acest stil de joc reflectă așteptările unui club de top precum Real Madrid.

Napoli-Real Madrid, un meci de fotbal deosebit. În deplasare Real Madrid a obținut o victorie spectaculoasă împotriva campionilor italieni. Observatorul tehnic al UEFA, Ole Gunnar Solskjær, a explicat cum Jude Bellingham și calitatea posesiei au contribuit la acest succes notabil. Analizând impactul lui Bellingham, putem observa că acest jucător a fost esențial. Atât în faza ofensivă, cât și în cea defensivă a echipei Real Madrid în prima repriză.

Jude Bellingham a impresionat cu abilitățile sale atât cu mingea, cât și fără ea. Acesta a avut un debut de excepție la Real Madrid și a fost cheia echipei în prima jumătate a meciului, nu doar în atac, ci și în apărare. El a ajutat echipa madrilenă să se apere pe întreg terenul de joc, deși Napoli amenința pe flancuri. Madridul folosea o formație cu un diamant strâmt în mijloc, iar amenințările lui Napoli veneau de obicei de pe laterale. Bellingham a intervenit pentru a contracara această amenințare.

Ceea ce l-a făcut pe Bellingham impresionant a fost capacitatea sa de a alerga în spatele mijlocașilor și a fundașilor lui Napoli. Oferindu-se constant pentru a primi mingea. Chiar și în situații dificile, cum ar fi presiunea adversarilor din jur, el a reușit să se poziționeze. Pentru a primi o pasă sau să recupereze mingea. Un moment notabil în acest sens a fost înregistrat în care Bellingham a creat o ocazie de gol pentru Vinícius Júnior.

Napoli-Real Madrid, un duel al maeștrilor

Un alt aspect impresionant al jocului lui Bellingham a fost energia sa aparent inepuizabilă. A alergat fără oprire pe teren și a fost întotdeauna pregătit să preia mingea. Golul pe care l-a marcat în meci exemplifică cel mai bine abilitățile sale. El a alergat inițial către spațiul din spatele liniei defensive a lui Napoli, forțându-i pe aceștia să se întindă. Apoi, el a reușit să se retragă într-un spațiu liber în centrul terenului și să primească mingea. Cu forță, viteză și abilitate, Bellingham a evitat cinci jucători de la Napoli înainte de a șuta cu precizie în colț. Totul a fost realizat cu o mișcare fluidă, evidențiindu-se astfel o finalizare excepțională.

Un alt aspect notabil al jocului lui Bellingham a fost abilitatea sa de a analiza în mod constant spațiul din jur și de a interacționa eficient cu coechipierul său, Vinícius Júnior. Această colaborare a creat confuzie în rândul jucătorilor lui Napoli, care se întrebau pe cine să marcheze și unde să se poziționeze. Cu inteligența sa fotbalistică, Bellingham a reușit să-și aducă contribuția și să creeze oportunități pentru echipa sa.

Echipa antrenată de Carlo Ancelotti a reușit să domine terenul de joc, mutând mingea rapid și găsind spații libere. Napoli a avut dificultăți în încercarea de a-i opri. De-a lungul primei reprize, Madrid a forțat echipa italiană să alerge și să se deplaseze în poziții în care nu doreau să fie, din cauza întinderii excesive.

Tactica lui Napoli

Napoli a ales să joace într-un sistem 4-3-3, cu mijlocașii centrali urcând pentru a exercita presiune asupra adversarilor. Cu toate acestea, ei au fost adesea lăsați în urmă, lăsându-l pe Stanislav Lobotka, mijlocașul central, să se descurce singur în mijlocul terenului. Madrid a exploatat acest dezavantaj în prima repriză.

Mijlocașii lui Madrid, precum Toni Kroos, Federico Valverde, Bellingham și Aurélien Tchouameni, au efectuat rotații constante pentru a modifica blocul defensiv al lui Napoli și pentru a primi mingea în zone eficiente. Fundașul stânga, Camavinga, a avansat în atac, ceea ce a contribuit la dominarea posesiei de către Real Madrid. Aceste rotații au permis echipei să manipuleze desfășurarea jocului, iar Napoli a avut dificultăți în a face față schimbărilor constante de formație.

Un aspect important al jocului a fost abilitatea lui Toni Kroos de a prelua poziția de "quarter-back" și de a distribui pase precise, exploatare făcută posibilă de rotațiile mijlocașilor. Camavinga a adăugat stabilitate în mijlocul terenului, recuperând mingea și dictând jocul. În ceea ce privește Bellingham și Valverde, aceștia au operat în spațiile libere dintre linii, în fața liniei de fundași a lui Napoli. Madrid a creat o serie de oportunități de gol și a reușit să marcheze de trei ori în meci.

Calitatea lui Jude Bellingham a făcut diferența

În ciuda eforturilor lui Napoli de a se adapta și de a-și recăpăta compoziția compactă în a doua repriză, meciul a rămas extrem de disputat. Napoli a egalat scorul în repriza secundă, dominând posesia și având câteva șanse importante de gol. Fundașii centrali ai lui Napoli, Natan și Leo Østigård, au reușit să închidă spațiile pentru Bellingham, Valverde și Vinícius Júnior. Împiedicând Madridul să mențină posesia în jumătatea lor. În final, meciul s-a încheiat cu un autogol nefericit pentru Napoli, iar Real Madrid a obținut o victorie importantă.

În concluzie, meciul dintre Real Madrid și Napoli a fost un exemplu remarcabil de fotbal de înaltă calitate. Performanța lui Jude Bellingham și calitatea posesiei lui Real Madrid au fost aspectele cheie ale victoriei echipei spaniole. Cu o abordare încrezătoare și determinată, Real Madrid a reușit să domine terenul de joc .

Cu toate acestea, Napoli și-a revenit în repriza a doua și a reușit să rămână competitivă. Meciul a fost un spectacol fotbalistic captivant și plin de emoție, iar rezultatul final a reflectat calitatea ambelor echipe.

Dacă ai date sau informaţii care pot deveni o ştire, transmite-le pe adresa pont@evz.ro