MotoGP: Rossi, locul patru, într-un picior

Campionul mondial Valentino Rossi a revenit în circuitul MotoGP cu o clasare pe locul patru în Marele Premiu al Germaniei, la doar şase săpătămâni după ce suferise o fractură la picior.

Spaniolul Dani Pedrosa (Honda) a câştigat cursa de pe circuitul Sachsenring, fiind mai rapid decât coechipierul lui Rossi de la Yamaha şi liderul ierarhie generale - spaniolul Jorge Lorenzo. Fostul campion mondial Casey Stoner a încheiat pe locul trei. Australianul l-a depăşit pe Rossi, care a ratat astfel şansa de a urca pe podium în cârje.

Cursa de ieri a fost marcată de accidente, francezul Randy de Puniet suferind şi el o dublă fractură la picior în urma unei coliziuni cu alte două motociclete. Lorenzo rămâne lider detaşat al ierarhiei generale cu 185 de puncte, cu 47 mai multe faţă de Pedrosa, în timp ce Rossi este pe locul şase, cu 74 de puncte.