MOMENT ISTORIC la Wimbledon. Locul 772 ATP a jucat cu marele Roger Federer şi a fost aplaudat în picioare la fiecare punct câştigat

Marcus Willis, un instructor de tenis, aflat pe locul 772 ATP a jucat în turul al doilea al turneului de la Wimbledon şi a fost învins de elveţianul Roger Federer, scor 0-6, 3-6, 4-6.

Marcus Willis va rămâne în istoria tenisului, pentru că a ajuns pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon, fiind clasat pe locul 772 ATP. Niciodată nu s-a mai întâmplat o asemenea performanță a unui jucător amator, iar englezul, 25 de ani, s-a înscris la sfatul iubitei sale, Jennifer Bate. Willis n-a reușit să facă pasul de la juniori la seniori și n-a pătruns în lumea bună a tenisului, rezumându-se doar la lecții pe care le dădea copiilor și prietenilor. La această ediție a turneului londonez, a trecut de cele trei tururi preliminare, ba chiar l-a învins în prima fază și pe Rucardas Berankis, locul 54 ATP.

Astfel s-a întâlnit Marcus cu elvețianul Roger Federer, miercuri. Sportivul din „Țara Cantoanelor” s-a impus fără mari probleme, în trei seturi, scor 6-0, 6-3, 6-4, dar publicul a apaludat în picioare fiecare minge câștigată de outsider. „Sunt dezamăgit că am pierdut. Nu am jucat pe măsura posibilităților mele, dar pot să țin capul sus”, a declarat englezul.