Ministrul Energiei, dezvăluiri despre listă de consilieri care i-a fost impusă

Ministrul Energiei, dezvăluiri despre listă de consilieri care i-a fost impusăSursa foto: Bogdan Ivan/Facebook

La scurt timp după numirea sa în funcția de ministru al Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că a fost asaltat cu apeluri telefonice și propuneri venite din diverse direcții. Printre acestea, a fost inclusiv o listă de consilieri recomandați, oameni despre care susține că nu avea niciun fel de cunoștință.

Ministrul Energiei, contactat de băieți deștepți din energie

Invitat la o emisiune TV, ministrul Energiei a fost întrebat dacă a fost abordat de influenți actori din domeniul energiei, cunoscuți în spațiul public sub denumirea de „băieți deștepți”. Răspunsul său a fost clar: da, a existat o tentativă de influență printr-o listă de nume necunoscute.

„Eu nu-i cunosc pe oamenii ăștia,  erau niște nume de care eu nu auzisem niciodată în viața mea. Am fost tranșant și le-am spus că vorbesc oficial, că nu vreau nimic de la nimeni, că vreau ca în mandatul asta să scădem prețul plătit de români”, a mărturisit Bogdan Ivan.

Declarațiile ministrului vin într-un context tensionat, în care transparența și independența decizională în sectorul energetic sunt subiecte de mare interes public.

Bogdan Ivan

Ministrul Energiei, Sursa foto: Bogdan Ivan/Facebook

Bogdan Ivan, despre criteriile de acordare a sporurilor în companiile de stat

Bogdan Ivan, ministrul Energiei, și-a exprimat îngrijorările legate de modul în care se acordă bonusurile și sporurile membrilor Consiliului de Administrație al Societății de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE).

Ministrul Energiei a relatat că, într-o seară, în timpul revizuirii unor documente la finalul programului, a analizat criteriile de performanță care justifică aceste sume.

„Eram la birou, la final de program  și am avut curiozitatea să văd care sunt acei indicatori de performanță, pentru că nu sunt de acord să promovez acte care nu sunt foarte bine verificate înainte”. a declarat ministrul.

Potrivit acestuia, printre elementele evaluate se numără participarea angajaților la cursuri de formare profesională și existența unei femei în componența conducerii. În baza acestor criterii, membrii Consiliului pot beneficia de plăți consistente, de ordinul a câteva mii de lei lunar.

Bogdan Ivan a subliniat că este reticent în a aproba astfel de beneficii fără o verificare riguroasă, sugerând necesitatea unei analize mai atente asupra modului în care sunt justificate recompensele în companiile de stat din domeniul energiei, a concluzionat ministrul în emisiunea de la antena3.ro.