Meciul de debut în Liga I: FC Botoșani a câștigat în fața FC Argeș. Vezi cu ce scor

Meciul dintre FC Botoșani și FC Argeș în etapa de debut a noii ediții a Ligii I la fotbal, s-a încheiat cu victoria moldovenilot, la Pitești.

FC Botoşani a învins-o pe nou-promovata FC Argeş cu scorul de 3-2 (1-0), vineri seara, într-un joc care a avut loc pe stadionul „Nicolae Dobrin”, din Piteşti. A fost primul meci care s-a desfășurat în prima etapă a Ligii I de fotbal, ediţia 2020-2021.

FC Botoşani, echipă care s-a clasat pe locul al patrulea în stagiunea recent încheiată, s-a impus mult mai mai clar decât o arată scorul, dominând partida cu piteștenii. Moldovenii au câștigat datorită golurilor marcate de George Alexandru Cîmpanu, în minutul 9, Andrei Chindriş, în minutul 47 şi Mihai Roman I, în minutul 73.

Pe lângă cele trei goluri marcate, oaspeţii au mai avut şi alte ocazii, şutând de două ori în bară, prin Marko Dugandzic, în minutul 39 şi prin David Babunski în minutul 87.

FC Argeş, care a revenit în Liga I după o pauză de 11 ani, a marcat de două ori în ultimul sfert de oră.

Prima reușită i-a aparținut jucătorului Gabriel Deac, care a executat un penalty în minutul 79, după un fault comis asupra lui Mediop Ndiaye. Cel de-al doilea gol a fost înscris de Ionuţ Năstăsie, în minutul 85, care lovit plasa cu un şut superb de la 25 de metri.

Este pentru prima oară când cele două echipe s-au întâlnit în eşalonul de elită al fotbalului românesc.

Caseta tehnică:

FC Argeş - FC Botoşani 2-3 (0-1), Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti

Au marcat: Gabriel Deac (79 - penalty), Ionuţ Năstăsie (85), respectiv George Alexandru Cîmpanu (9), Andrei Chindriş (47), Mihai Roman I (73).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)

Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) – LPF.

De menționat că sezonul 2020 – 2021, care tocmai a debutat, este al 103-lea al Ligii I de fotbal.

În acest sezon se vor înfrunta 16 echipe, decizia fiind luată în contextul pandemiei de coronavirus. Treisprezece echipe provin din Liga I 2019 - 2020, două noi echipe au promovat din Liga a II-a, iar ultima echipă participantă a fost decisă în urma unui baraj de promovare.

Ultima oară când sezonul competițional al Ligii I a avut la start 16 echipe a fost în 2005-2006.