Meci colosal în Conference League. AZ Alkmaar a condus cu 3-0 în Bosnia, dar a pierdut

Un meci de poveste a avut loc, joi seară, în Conference League, între bosniacii de la Zrinjski Mostar și olandezii de la AZ Alkmaar. Gazdele au câștigat cu scorul de 4-3.

Meci epocal în grupele Conference League. Joi seară, echipa bosniacă Zrinjski Mostar a primit vizita olandezilor de la AZ Alkmaar. Duelul părea a fi disproporționat, iar jocul a respectat calculele hârtiei. Oaspeții au condus lejer, la pauză, cu scorul de 3-0. Au marcat pentru batavi Myron van Brederode (10), Sven Mijnans (32) și Dani de Wit (44).

Un meci între Mostar și Alkmaar, de poveste

În a doua repriză, imposibilul a devenit posibil. Bosniacii au întors meciul după golurile marcate de Zvonimir Kozulj (48 și 81), Josip Corluka (68) și Aldin Hrvanovici (71). O revenire spectaculoasă, care a intrat în istoria cupelor europene, un meci banal care s-a transformat în vedeta serii.

AS Roma, victorie la Tiraspol

Roma a tremurat în Moldova: foto:; Facebook

Tot joi, în Liga Europa, AS Roma s-a impus cu greu la Tiraspol, în fața celor de la Sheriff. După o partidă în care italienii au condus cu 1-0, dar moldovenii au egalat prin columbianul Cristian Tovar în repriza secundă. Lukaku a înscris golul victoriei romane şi AS Roma s-a impus cu 2-1. Gazdele au avut şi un jucător eliminat pe final de meci, Fernandes a văzut cartonașul roșu.

Sheriff este echipa care, în acest sezon, a eliminat campioana României, Farul Constanța. După ce au pierdut cu 0-1 în deplasare, moldovenii au câștigat în retur, pe teren propriu, scor 3-0 după prelungiri.

Liverpool a avu emoții în Austria, la Linz

La Linz, FC Liverpool a fost condusă de echipa gazdă, dar a întors rezultatul în numai şapte minute din repriza secundă, iar Salah a sigilat victoria cormoranilor în minutul 88.

Grupa E: Union St Gilloise – FC Toulouse 1-1 (Amoura 69 / Dallinga 45+3 penalti);

Grupa E: LASK Linz – FC Liverpool 1-3 (Flecker 14 / D. Nunes 56 penalti, Luis Diaz 63, Salah 88);

Grupa F: Panathinaikos Atena – Villarreal 2-0 (Ioannidis 38, Sporar 78);

Grupa F: Rennes – Maccabi Haifa 3-0 (Blas 1, Truffert 31, Bertug Yildirim 55);

Grupa G: Şerif Tiraspol – AS Roma 1-2 (Tovar 57 / Paredes 45+4, Lukaku 65);

Grupa G: Servette Geneva – Slavia Praga 0-2 (Masopust 32, Ogbu 59);

Grupa H: Qarabag – Molde 1-0 (Leandro Andrade 56);

Grupa H: Bayer Leverkusen – Hacken 4-0 (Wirtz 10, Adli 16, Boniface 66, Hofmann 70).