Maria Șarapova, DESFIINȚATĂ de Serena Williams la Australian Open

Americanca Serena Williams (locul 1 mondial) s-a calificat, astăzi, în semifinalele de la Australian Open, după ce a învins-o fără drept de apel pe rusoaica Maria Șarapova (5 WTA).

Tenismena din SUA nu i-a dat nicio șansă Șarapovei în meciul disputat, astăzi, în „sferturile” Grand Slam-ului de la Melbourne, scor 6-4, 6-1. Acesta a fost cel de-al 18-lea joc cosecutiv în care rusoaica s-a văzut învinsă de Williams.

„A fost superintens. E o jucătoare care se concentrează foarte bine și, cînd ai de-a face cu cineva de tipul ăsta, trebuie să dai tot ce ai mai bun din tine”, a declarat Serena la finalul partidei.

În semifinale, Serena Williams o va înfrunta pe poloneza Agnieszka Radwanska (4 WTA), cea care a dispus, în „sferturi”, de spaniola Carla Suarez Navarro (10 WTA), cu 6-1, 6-3. În vârstă de 34 de ani, americanca are șansa de a câștiga al 22-lea titlul de Grand Slam, iar dacă va reuși acest lucru va egala reordul deținut de de fosta campioană germană Steffi Graf.