Manchester City și Real Madrid s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor. Au făcut istorie Sursa Foto - Manchester City

Manchester City a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea daneză FC Copenhaga. Și Real Madrid s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor.

Manchester City a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea daneză FC Copenhaga, calificându-se în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. În al doilea meci al serii, echipa spaniolă Real Madrid a încheiat la egalitate cu formaţia germană RB Leipzig, scor 1-1, şi merge mai departe în competiţie.

Manchester City s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Manchester City a început în forţă meciul de pe City of Manchester Stadium, şi conducea cu 2-0 în minutul 9, după reuşitele care au purtat semnăturile lui Akanji (min. 5) şi Julian Alvarez (min. 9). Danezii au reintrat în joc în minutul 29, când a marcat Elyounoussi, însă Haaland a stabilit, în minutul 45+3, scorul pauzei şi al meciului. Chiar dacă City a controlat repriza secundă, nu s-a mai înscris şi echipa lui Guardiola s-a impus cu 3-1, calificându-se pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu 6-2 scor cumulat în cele două manşe ale optimilor.

Manchester City

sursa: facebook.com/mancity

Și Real Marid merge mai departe în competiție

Real venea cu avantajul de 1-0 din tur, dar meciul a fost disputat, cu un final pe muchie de cuţit. Vinicius Junior a deschis scorul în minutul 65, dar oaspeţii au reuşit să egaleze după numai trei minute, prin Willi Orban. Dani Olmo a lovit bara în minutul 90+2, însă meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, şi madrilenii merg în sferturi cu 2-1 scor cumulat.În sferturi s-au mai calificat PSG şi Bayern Munchen.

Real Madrid,

Real Madrid. Sursa foto: Facebook

Primele meciuri din returul optimilor în Liga Campionilor

Real Madrid a câștigat meciul tur (2-1) și a avut prima șansă pentru calificarea în sferturi. Echipa spaniolă n-a pierdut niciun meci disputat pe teren propriu în actualul sezon indiferent de competiție. Leipzig a câștigat o singură dată în precedentele cinci deplasări. Real Madrid are două victorii în trei meciuri cu Leipzig.

O singură victorie a obținut Real Sociedad în ultimele nouă meciuri disputate, în toate competițiile. Ultima înfrângere pentru PSG datează din noiembrie 2023, când pierdea în faza grupelor cu AC Milan. Campioana Franței s-a impus fără gol primit în patru din ultimele șase meciuri în deplasare. Meciul tur a fost câștigat de PSG (2-0).

Utimele trei meciuri disputate de Bayern au avut goluri marcate de ambele echipe, precum și trei din ultimele patru partide din Liga Campionilor pe teren propriu. Lazio n-a câștigat niciodată un meci de Liga Campionilor în Germania, înregistrând două remize și tot atâtea înfrângeri. Bayern a depășit faza grupelor în 11 din ultimele 12 tentative.