LIGA I. Meci încărcat de TENSIUNE, între CFR Cluj și Astra Giurgiu. Un jucător a ajuns la spital, Șumudică a fost ELIMINAT, s-au marcat 5 goluri și s-a ratat un penalty

CFR Cluj a câștigat partida disputată, vineri, în Gruia, cu Astra Giurgiu (scor 3-2), în etapa a 2-a a play-off-ului campionatului intern. Jocul a avut multe momente tensionat.

CFR Cluj rămâne în lupta pentru titlu, după ce a obținut trei puncte la finalul confruntării cu Astra Giurgiu, scor 3-2, disputată, vineri, în Gruia. Golurile gazdelor au fost marcate de Alexandru Păun (15), Ciprian Deac (45+1) și Billel Omrani (71), pentru giurgiuveni au punctat Alexandru Ioniță (3) și Cristian Săpunaru, în minutul 90. În minutul 76, Ciprian Deac a ratat o lovitură de la 11 metri, la scorul de 3-1. În minutul 19, Omrani a fost semnalizat în ofsaid, dar a șutat puternic în minge și l-a lovit în față pe portarul Silviu Lung junior. Fotbalistul Astrei a primit îngrijiri medicale și a continuat, dar în minutul 26 a fost înlocuit cu Plamen Iliev. Goalkeeperul a fost dus la spital și s-a ales cu buza spartă.

În finalul primeri reprize, Marius Șumudică a fost trimis în tribună de „centralul” Sebastian Colțescu, din cauza protestelor. Brigada de arbitri a comis mai multe greșeli, printre acestea numărându-se și un gol anulat greșit, lui Omrani, în minutul 11, pentru o poziție de ofsaid.

„A fost un meci disputat, am deschis scorul, dar nu am știut să gestionăm momentul respectiv. Ne-am retras, iar ei ne-au pedepsit. CFR e o echipă bună. Îmi doresc să ia campionatul pentru că sunt o echipă bună, cea mai bună din campionat. Dacă antrenorul lor spune că Steaua ia titlul, atunci nu mai zic nimic, poate știe el mai bine. Nu contest victoria celor de la CFR, au fost mai buni, mai proaspeți, au avut ocazii mai mari decât noi. Cred că arbitrul trebuia să dea și mai multe minute de prelungire în repriza a doua, au fost multe schimbări efectuate, întreruperi. Am simțit că am fost defavorizați și i-am zis arbitrului de ce nu lasă avantaj, nici măcar n-am intrat în teren. Nu am ieșit din spațiul tehnic, el a venit la mine și m-a dat afară. Așa a vrut domnul Colțescu, m-am conformat, îmi cer scuze dacă eu i-am făcut meciul greu lui. Probabil Colțescu o să trăiască mereu cu spectrul acelui meci în care ne-a ajuta pe noi cu Steaua, probabil va avea mereu presiune la meciurile noastre. Să nu ni-l mai dea CCA pe Colțescu la meciurile noastre! Toată lumea  spune că ne ajută pe noi, când, de fapt, uite ce face Colțescu. Cărțile sunt amestecate, nu mai am la ce să mai sper. Le-am cerut scuze la final arbitrilor. Eu nu am înjurat, doar le-am adresat o întrebare, iar ei m-au trimis în tribună", a spus Șumudică la Dolce Sport.