Liga I, etapa a XVI-a: Astra Ploieşti - Urziceni 1-0

Astra Ploieşti a învins astăzi, pe teren propriu, pe Unirea Urziceni, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa a XVI-a a Ligii I la fotbal.

Ajunsă pe penultima poziţie a clasamentului în Liga I la fotbal, Unirea Urziceni, vicecampioana României, a suferit o nouă înfrângere la Ploieşti. Astra, gazda meciului din această seară, care contează pentru etapa a XVI-a a Ligii I la fotbal, a reuşit o victorie în ultimele secvenţe ale partidei. Golul ploieştenilor a fost marcat de Mihalcea, în minutul 90. Succesul de astăzi a urcat trupa lui Selymeş până pe poziţia a 10-a în clasamentul Ligii I, la patru puncte de zona retrogradării.

De cealaltă parte, vicecampioana României ocupă penultimul loc, cu doar 14 puncte adunate în 16 partide. În minutul 31, Fatai s-a accidentat grav, după o ciocnire cu Muzac şi a ajuns la spital.

Astra - Urziceni 1-0 Mihalcea (90)

Astra Ploieşti: 82. Miron - 2. Măţel, 6. Goian, 3. Oprsal, 4. Mihalache - 8. Takayuki, 19. Ben Teekloh (min. 61, 17. Bornosuzov)- 18. Strătilă, 21. Fatai (min. 34, 20. Stan), 11. Ţigoianu (min. 70, 9. Lukacs)- 15. Mihalcea Antrenor: Tibor Selymes

Unirea Urziceni: 77. Cernea - 16. E. Nicu, 4. Mehmedovici, 24. Maftei, 8. Muşat - 6. Muzac - 30. Goge (min. 79, 21. Fl. Matei), 15. Todoran, 25. Pădureţu (min. 74, 23. Filip), 22. Semedo - 14. Rusescu Antrenor: Octavian Grigore

Arbitri: Robert Dumitru - Ionel Popa, Sebastian Stoianov - George Rădulescu Cartonaşe galbene: Oprsal, Mihalcea / Muzac, Rusescu Octavian Grigore (antrenor Unirea Urziceni): "A fost un joc tensionat, aşa cum de altfel ne aşteptam şi în care s-a făcut mare rispiă de efort de ambele părţi. Este frustrant că am pierdut în minutul 90+1, la capătul unui meci în care spun că am avut mai multe ocazii, pe care le-am ratat însă copilăreşte"