LIGA I. CFR Cluj a debutat cu dreptul în play-off. Ardelenii au trecut de Sepsi Sfântu Gheorghe și s-au desprins la 5 puncte de FCSB

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 3-1 în confruntarea cu Sepsi Sfântu Gheorghe, disputată, sâmbătă, pe teren propriu, în prima etapă a play-off-ului Ligii I.

CFR Cluj și-a mărit avantajul în clasament, după succesul bifat, sâmbătă, acasă, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 3-1. Gazdele au deschis scorul după 20 de secund, prin George Țucudean, și până la pauză tabela nu s-a mai schimbat. Imediat după revenirea de la vestiare, oaspeții au punctat datorită lui Gabriel Vașvari (48). Gazdele au revenit în avantaj, gol înscris de Damjan Djokovici (57), apoi au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Culio (70). Joseph Mensah, jucătorul oaspeților, a văzut și el roșu, în minutul 90+2, iar Ciprian Deac a transformat un penalty în minutul 90+3.

CFR Cluj este lideră, cu 30 de puncte, ardelenii fiind urmați de FCSB (25) și CS „U” Craiova (23), ambele cu câte un meci în minus.