LIGA CAMPIONILOR. Schalke - Real Madrid, 0-2. „Galacticii” se gândesc deja la sferturile de finală

Real Madrid a învins-o, miercuri, pe Schalke, în deplasare, scor 2-0, în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor. După această victorie, deținătoarea trofeului este ca și calificată în turul următor.

Real Madrid, câștigătoarea ultimei ediții a Ligii Campionilor, nu s-a încurcat în partida jucată, miercuri, pe terenul nemților de la Schalke. „Galacticii” s-au impus cu scorul de 2-0, datorită reușitelor lui Ronaldo (26) și Marcelo (79) și sunt ca și calificați în „sferturi”. Tot miercuri, elvețienii de la FC Basel au fost ținuți în frâu de portughezii de la FC Porto, scor 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Gonzalez (11), iar lusitanii au egalat după ce Danilo a transformat o lovitură de pedeapsă, în minutul 79.