Iată rezultatele:
Olimpi Rustavi (Georgia) – AKTOBE (Kazahstan) 1-1; în tur 0-2
Au marcat: Rekviaşvili ’30 / Tleşev ’90

Piunik Erevan (Armenia) – PARTIZAN BELGRAD (Serbia) 0-1; în tur 1-3
A marcat: Cleo ’45

Jeunesse d’Esch (Luxemburg) – AIK STOCKHOLM (Suedia) 0-0; în tur 0-1

HJK HELSINKI (Finlanda) – Ekranas (Lituania) 2-0 după prelungiri, în tur 0-1
Au marcat: Ojala ’77, Sidlauskas ‘119 (autogol)

MSK ZILINA (Slovacia) – Birkirkara FC (Malta) 3-0; în tur 0-1
Au marcat: Piacek ’21, Lietava ’77, Oravec ’90

SPARTA PRAGA (Cehia) – Metalurgs Liepajas (Letonia) 2-0; în tur 3-0
Au marcat: Matejovsky ’12, Zeman ’43

DEBRECEN (Ungaria) – Levadia Tallinn (Estonia) 3-2; în tur 1-1
Au marcat: Coulibaly ’24, Ondoa ’32, Szakaly ’55 / Nahk ‘3, Leitan ’53

LECH POZNAN (Polonia) – Inter Baku (Azerbaidjan) 0-1, 9-8 la loviturile de departajare, în tur 1-0
A marcat: Karlsons ’84

Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia) – HAPOEL TEL-AVIV (Israel) 0-1; în tur 0-5
A marcat: Silva ’76

ROSENBORG TRONDHEIM (Norvegia) – Linfield FC (Irlanda de Nord) 2-0; în tur 0-0
Au marcat: Prica ’32, Henriksen ’87

Hafnarfjordur (Islanda) – BATE BORISOV (Belarus) 0-1; în tur 1-5
A marcat: Rodionov ’15

– Echipele scrise cu majuscule s-au calificat în turul III preliminar.
Iată programul partidelor din turul trei preliminar al Ligii Campionilor (27-28 iulie – manşa întâi, 3-4 august – manşa secundă):

Sparta Praga (Cehia) – Lech Poznan (Polonia)
Aktobe (Kazahstan) – Hapoel Tel-Aviv (Israel)
Şerif Tiraspol (Moldova) – Dinamo Zagreb (Croaţia)
Litex Loveci (Bulgaria) – MSK Zilina (Slovacia)
Debrecen VSC (Ungaria) – FC Basel (Elveţia)
AIK Stockholm (Suedia) – Rosenborg Trondheim (Norvegia)
Young Boys Berna (Elveţia) – Fenerbahce Istanbul (Turcia)
Sporting Braga (Portugalia) – Celtic Glasgow (Scoţia)

Unirea Urziceni (România) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia)
Partizan Belgrad (Serbia) – HJK Helsinki (Finlanda)
BATE Borisov (Belarus) – FC Copenhaga (Danemarca)
The New Saints (Ţara Galilor) – Anderlecht Bruxelles (Belgia)
Omonia Nicosia (Cipru) – Red Bull Salzburg (Austria)
Ajax Amsterdam (Olanda) – PAOK Salonic (Grecia)
Dinamo Kiev (Ucraina) – Gent (Belgia)