Klose e cel mai bun marcator din istoria turneelor finale

Atacantul Germaniei a ajuns la cota 16 și l-a depășit pe brazilianul Ronaldo, chiar sub ochii fostului mare vârf al naționalei „Țării Cafelei”.

La 36 de ani, Miroslav Klose a spulberat un record despre care se spunea că va sta în picioare multă vreme. Neamțul a înscris golul de 2-0, în semifinala cu Brazilia, iar cu această reușită l-a depășit pe brazilianul Ronaldo în topul celor mai buni marcatori ai Campionatului Mondial.

Ronaldo nu a jucat decât la trei CM

Klose a înscris de 16 ori, la cele patru ediții la care a participat, iar Ronaldo a punctat de 15 ori și s-a aflat în lotul Braziliei tot la patru turnee finale. „Dințosul” a privit doar de pe banca tehnică succesul pe care naționala sa l-a bifat în 1994, în SUA, atunci când sud-americanii au devenit campioni mondiali. Atacantul a debutat la un CM, în tricoul „galben-verde”, în 1998, în Franța. La acel turneu a perforat porțile adverse de patru ori.

Debut de zile mari în Asia

În 2002, în Japonia și Coreea de Sud, Ronaldo și-a condus naționala către un nou titlu mondial și a contribuit cu opt goluri. La ultima competiție la care a luat startul, în 2006, în Germania, atacantul a reușit trei goluri și a ajuns la cota 15.

Miroslav Klose a debutat la un Mondial în 2002 și a marcat de cinci ori. Patru ani mai târziu, neamțul a reușit aceeași performanță, în fața propriilor suporteri. În Africa de Sud, în 2010, a încheiat competiția cu patru goluri, fiind la egalitate, la acea vreme, cu Gerd Muller (14), compatriotul său.

La acest turneu final, Miroslav a intrat în istorie. A dat gol în meciul cu Ghana, egalându-l pe Ronaldo, apoi, marți, a punctat și în semifinala de la Belo Horizonte, privit din tribune și de fostul mare jucător brazilian.

Felicitat de președintele FIFA

„Jos pălăria pentru Miroslav Klose! Cu 16 goluri, el este cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale”, a fost mesajul pe care l-a transmis pe Twitter, Sepp Blatter, președintele FIFA.

„Nu cred că a fost un meci ușor, am început senzațional, am avut noroc că am putut juca toți la nivel extraordinar. Ne-am antrenat foarte bine, suntem un grup unit și s-a văzut. Mă bucur pentru performanța pe care am reușit-o, deși nu mi-am propus niciodată să dau un anumit număr de goluri. Îmi doresc să ajung și campion mondial”, a declarat Klose, la finalul partidei cu Brazilia.

Au căzut recorduri pe bandă rulantă

Meciul dintre Brazilia și Germania, scor 7-1, a consemnat doborârea mai multor recorduri ale Cupei Mondiale. Nemții au înscris patru goluri în șase minute, fapt fără precedent.

De exemplu, în 1982, în Spania, Ungaria a înscris de trei ori, în minutele 70, 71 și 73, în victoria cu 10-1, obținută contra naționalei din El Salvador. De asemenea, nicio participantă la un turneu final nu a reușit să puncteze de cinci ori în primele 29 de minute ale unei întâlniri.

Brazilia, alături de Zair și Haiti

În 1974, la Mondialul din Germania Federală, Iugoslavia a învins naționala Zairului, scor 9-0, iar „plavii” au marcat primele cinci goluri în primele 30 de minute. La cel turneu, pe lângă africani, și cei din Haiti au mai încasat cinci goluri într-o repriză, în meciul cu Polonia (scor 0-7). Astfel, Brazilia s-a alăturat pe acest tablou al rușinii, alături de Zair și Haiti. De asemenea, germanul Toni Kroos a reușit cea mai rapidă „dublă” din istorie, punctând într-un interval de 69 de secunde. Nemții s-au calificat pentru a opta oră într-o finală de Mondial, un alt record absolut și sunt primii care înscriu de șapte ori într-o semifinală.

Brazilia a pierdut primul meci acasă după o pauză de  39 de ani, precedenta înfrângere fiiind consemnată în fața naționalei din Peru (scor 1-3).