HANDBAL. Norvegia a învins DRAMATIC Olanda și a devenit campioană europeană pentru a 7-a oară

Naționala Norvegiei s-a impus, duminică, în finala Campionatului European de handbal, după ce a învins Olanda, scor 30-29 (15-15).

Norvegia a devenit, duminică, pentru a șaptea oară, campioană europeană la handbal feminin. Nordicele au trecut în finală de reprezentativa Olandei, scor 30-29, după ce la pauză scorul a fost egal, 15-15. Batavele au avut șansa să ducă meciul în prelungiri, dar au ratat copilărește un atac în ultimele secunde. Cu 12 goluri marcate, norvegiana Nora Mork a fost cea mai bună jucătoare a partidei. Norvegia a mai devenit regina „Bătrânului Continent” în 2004, 2006, 2008, 2010 și 2014.

Tot duminică, în finala mică, Franța s-a impus în fața reprezentativei din Danemarca, scor 25-22, și a pus mâna pe medaliile de bronz.