Halep s-a predat necondiționat

Cea mai bună tenismenă din România a pierdut fără drept de apel meciul disputat în turul al doilea de la Roland Garros, împotriva croatei Lucici-Baroni, scor 5-7, 1-6

Gust amar. Aceasta este senzația pe care a lăsat-o Simona Halep (3 WTA), ieri, la finalul partidei cu Mirjana Lucici- Baroni (locul 70 WTA). Sportiva „tricoloră” a fost eliminată de croată, în turul al doilea al turneului de la Roland Garros , la capătul unui meci ce a durat o oră și 11 minute și s-a încheiat cu scorul de 7-5, 6-1. Simona nu a fost în apele ei, a suferit în primul act, dar a tras tare și a stat lângă adversară până la 5-5. Apoi, Baroni a închis setul după ce a câștigat două gameuri la rând.

Un singur game în setul al doilea

Filmul s-a rupt în partea a doua a confruntării. Adversara Simonei a făcut ceea ce a vrut pe teren, a lovit foarte inspirat și a avut în permanență inițiativa. Condusă cu 0-5, constănțeanca a câștigat un game, dar n-a putut să facă mai mult. Astfel, după ce anul trecut a disputat finala, Halep părăsește foarte devreme turneul parizian în 2015.

Baroni, a doua victorie în fața Simonei

De asemenea, românca a pierdut cel de-al doilea joc susținut contra Mirjanei.

Anul trecut, ex-iugoslava s-a impus la US Open, în turul al treilea, scor 7-6(6), 6-2. „Am mai jucat cu Simona și știam că va fi greu! Știam că trebuie să joc inteligent și să nu fac greșeli”, a declarat Baroni la finalul disputei de ieri. Și Alexandra Dulgheru (51 WTA) a fost eliminată, ieri, de franțuzoaica Alize Cornet (29 WTA), scor 2-6, 5-7. Dacă s-ar fi calificat, Halep și Dulgheru s-ar fi aflat față în față în cel de-al treilea tur. Pentru evoluția din acest an, de la Paris, cele două sportive „tricolore” vor încasa câte 50.000 de dolari și vor fi răsplătite cu 70 de puncte WTA.