Halep pășește cu dreptul la Dubai, dar surprinde: „Sunt puțin obosită”

Simona Halep, locul 2 mondial, a câștigat, ieri, primul joc din cadrul turneului de categorie Premier 5 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite).

Românca a dispus, în turul II, de canadianca Eugenie Bouchard (71 WTA), în minimum de seturi, scor 7-6 (4), 6-4, dar românca a anunțat că nu este în cea mai strălucită formă, deși pe teren arată un tenis de mare calitate.

„Am jucat un tenis foarte bun”

„A trecut mult timp de atunci. Mă simt bine aici, de unde am amintiri minunate. Am jucat un tenis foarte bun și sunt foarte fericită că am mers mai departe. Forehand-ul mi-a mers bine, a fost o lovitură bună. Sunt puțin obosită, toată lumea poate vedea asta, dar încerc să mă concentrez pentru fiecare minge”, a declarat românca după succesul contra lui Bouchard. În optimile de finală de la Dubai, Simona Halep o va întâlni pe ucraineanca Lesia Tsurenko (23 WTA), cea care a învins-o cu dificultate, ieri, pe Zhu Lin (China/107 WTA), scor 6-4, 6-7, 6-3.