Gigi Becali vrea să aducă mai mulți jucători de top la FCSB Gigi Becali. Sursa foto: Arhiva EVZ

Gigi Becali vrea să aducă mai mulți jucători de top la FCSB. Echipa lui este lider în Superliga României și este foarte aproape de cucerirea titlului de campioană, având 10 puncte avans în fața principalelor urmăritoare.

Becali deja se pregătește de noul sezon și vrea să facă mai multe schimbări la FCSB. Acesta este decis să îi aducă lui Elias Charalambous cinci sau șase jucători noi, care să îl ajute să califice echipa în grupele UEFA Champions League.

Fostul internațional Lucian Sânmărtean a declarat că FCSB va face istorie dacă Gigi Becali va reuși să-i aducă pe Alex Mitriță, Philip Otele, Louis Munteanu și Denis Alibec. El a mai spus că FCSB are toate șansele să devină o echipă invincibilă cu acești jucători.

„Pentru a face aceste transferuri, trebuie să îl vinzi pe Florinel Coman. Să plece și el, să își facă bănuțul. Acești jucători, dacă vin, vor aduce un plus, vor face spectacol. Louis Munteanu este un jucător foarte bun, care nu ar trebui să lipsească de la echipa națională la EURO 2024. Sunt jucători care vor face spectacol și cred că echipa se va ridica la un nivel superior. Dacă se vor realiza aceste transferuri, lucrurile vor arăta deosebit pentru FCSB și pentru fotbalul românesc. Alex Mitriță și Louis Munteanu nu ar trebui să lipsească de la echipa națională”, a declarat Lucian Sânmărtean, la ProSport Live.

Gigi Becali

Gigi Becali Sursa Foto: Arhiva EVZ

FCSB, prima poziție în Superliga României

FCSB ocupă prima poziție din Superliga României, cu 10 puncte în fața principalelor urmăritoare, CFR Cluj și Universitatea Craiova. Jucătorii lui Becali au parte de un start de play-off aproape perfect, înregistrând trei victorii în primele trei etape.

FCSB a trecut lejer de Universitatea Craiova

FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Universitatea Craiova, în etapa a treia din play-off-ul Superligii. Universitatea Craiova a jucat slab în prima repriză a meciului de pe Arena Naţională. Jucătorii lui Becali au pus presiune pe poarta lui Laurenţiu Popescu, Lixandru (min. 10) şi Chiricheş (min. 26) trimiţând puţin pe lângă bară.

Scorul a fost deschis de Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 29, iar după numai trei minute Ştefan Vlădoiu a trimis în propria poartă, la un corner executat de acelaşi Florinel Coman. În repriza a doua gazdele nu au mai forţat, craiovenii au avut o ocazie prin Cîmpanu, în minutul 78, şi FCSB s-a impus cu 2-0.