George Simion a răbufnit după vizita la Varșovia. Ce mesaj a avut pentru Nicușor Dan

George Simion a răbufnit după vizita la Varșovia. Ce mesaj a avut pentru Nicușor DanGeorge Simion. Sursa foto: facebook / DW

Liderul AUR, George Simion, a fost fotografiat la Varșovia în ziua în care Curtea Constituțională a validat oficial rezultatele alegerilor prezidențiale. Acesta a publicat ulterior un mesaj ironic pe rețelele sociale, însoțit de imagini din capitala Poloniei.

Liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a fost fotografiat la Varșovia, capitala Poloniei. Momentul a coincis cu validarea oficială, de către Curtea Constituțională a României, a rezultatului alegerilor prezidențiale, în urma cărora Nicușor Dan a fost declarat președintele ales al României.

Simion a fost văzut inițial într-un restaurant din Aeroportul Chopin, iar apoi într-un hotel de patru stele din centrul Varșoviei. Prezența sa în afara țării a fost surprinsă de mai mulți români care l-au fotografiat, iar imaginile au fost distribuite ulterior în spațiul public.

Reacția lui George Simion după apariția imaginilor

După ce fotografiile au devenit virale, George Simion a reacționat pe pagina sa de Facebook, publicând un mesaj însoțit de o fotografie în care apare alături de reprezentanți ai diasporei din Polonia.

În mesajul său, liderul AUR a scris:

„Unde am fost azi, în ciuda celor care așteptau să plâng în batistă.”

Simion a postat și un videoclip filmat în fața Palatului Culturii și Științei din Varșovia, una dintre cele mai cunoscute clădiri ale capitalei poloneze. În același mesaj, el a adăugat:

„Am participat astăzi la PISM Strategic Ark, un eveniment de prim rang dedicat discuțiilor aprofundate despre politica internațională și securitatea globală. Voi reveni în scurt timp la o altă conferință, CPAC Polonia, organizată în frumosul oraș Rzeszów, unde sunt invitat în calitate de Speaker. Am mers la Varșovia pentru a întări relațiile cu partidele suveraniste și conservatoare din Polonia, deși detractorii de serviciu ar fi așteptat să stau și să mă lamentez legat de decizia previzibilă a CCR. Nu, decizia CCR ne este utilă doar pentru a demonstra lovitura de stat care s-a dat pe 6 decembrie. Știam ce va urma! Am reușit să trezim multă lume și în Europa așa că în perioada următoare veți auzi de multe inițiative pe care le avem și la nivel internațional.

M-am întâlnit până acum cu vicepreședintele Camerei Deputaților din Polonia, președintele National Movement, Krzysztof Bosak, cu prietenul meu Janusz Kowalski, vicepreședintele Comisiei de Energie din Parlamentul Poloniei și cu liderul deputaților Lege și Justiție, Mariusz Blaszczak, fost ministru al Apărării în Polonia timp de șase ani”, a scris George Simion.

George Simion

George Simion. Sursa foto: facebook / Alianța pentru Unirea Românilor - AUR

Validarea alegerilor de către CCR și contextul politic tensionat

Curtea Constituțională a României a validat joi, 22 mai, rezultatul final al alegerilor prezidențiale din 2025, confirmând victoria lui Nicușor Dan în turul al doilea al scrutinului.

În aceeași zi, George Simion a postat și un mesaj politic, referindu-se la procesul electoral:

„CCR a continuat lovitura de stat! Nu ne rămâne decât să luptăm! Vă chem alături de mine, azi și în următoarele săptămâni!”

El a mai scris ulterior pe blogul său că „știa ce va urma”.

„Deși detractorii de serviciu ar fi așteptat să stau și să mă lamentez legat de decizia previzibilă a CCR. Nu, decizia CCR ne este utilă doar pentru a demonstra lovitura de stat care s-a dat pe 6 decembrie. Știam ce va urma”, a scris Simion.

Simion a continuat să îl jignească pe Nicușor Dan

Pe lângă observațiile făcute, George Simion a avut un mesaj prin care l-a jignit pe președintele ales, Nicușor Dan.

„Dacă tot sunt îngrijorați unii și nu mai puteau de felul în care vorbesc eu limbi străine sau de pronunția în anumite limbi, ar trebui să îi dea niște lecții de engleză președintelui vostru, Nicușor Dan.

De asemenea, vă anunț pe toți că știri adevărate despre mine veți găsi preponderent pe acest site și pe siteurile celor care ne respectă!

Cei care pun poze întunecate și chipurile conspirative cu noi nu au de ce să obțină exclusivități și să facă audiențe și faimă pe urma activității noastre. A fost suficient de clar ce s-a întâmplat în această campanie și felul în care unii așa ziși jurnaliști nu au respectat nicio regulă a echidistanței. Așa că, opțiunea fața de așa zișii jurnaliști este de silenzio stampa.

Nicușor Dan, președinte

Sursa foto: deschide.md

În aceeași zi, în țară, unii “suveraniști” încercau pe model becalian să mă discrediteze și să acrediteze ideea că eu aș fi vinovatul pentru felul în care s-au fraudat alegerile! Prinde orbul, scoate-i ochii!

Ne-am învățat lecția: Avem prea multe de reconstruit în viitor ca să permitem oricui să ne obosească prin întrebări idioate sau cu minciuni sfruntate precum cea pe care au repetat-o astăzi cu cei 1.5 milioane de euro pe care i-am fi plătit sau ar trebui să îi plătim pentru consultanță politică în SUA.", a mai scris liderul AUR.