FOTBAL EUROPEAN. Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund, 2-0. „Galben-negrii” au ajuns pe ultimul loc în Bundesliga!

Borussia Dortmund a fost învinsă, duminică, în deplasarea de la Frankfurt, scor 0-2 și a căzut pe ultima poziție a clasamentului din campionatul Germaniei.

Borussia Dortmund trăiește un sezon de coșmar în Bundesliga. Fosta finalistă a Ligii Campionilor din în sezonul 2012 - 2013 a pierdut, azi, partida jucată în deplasare, cu Eintracht Frankfurt, scor 0-2, și a ajuns „lanterna roșie”, după 13 runde, cu 11 puncte.

În Ungaria, Vasile Miriuță, fostul antrenor al celor de la CFR Cluj, a debutat, duminică, pe banca maghiarilor de la Gyor. Noua formație a românului a remizat, pe teren propriu, scor 2-2, cu cei de la Paks, și a fost egalată în minutul 90+1.

În Spania, FC Barcelona a dat lovitura, la Valencia, în minutul 90+4, atunci când Busquets a înscris singurul gol al confruntării cu „liliecii”. După 13 runde, catalanii se află pe locul al doilea al clasamentului, la două distanță de liderul Real Madrid.

În Italia, AS Roma a depășit-o pe teren propriu pe Inter Milano, scor 4-2, în partida din etapa a 13-a din Serie A. Pentru gazde au punctat: Gervinho (21), Holebas (47), Pjanici (60 și 90+2), iar pentru oaspeți au înscris Ranocchia (36) și Osvaldo (57).