Fotbal European. Chelsea, victorie în deplasare, la un scor rar întâlnit. Liverpool, succes fără emoții sursa: Facebook

Fotbal European. Chelsea a reușit performanța etapei a 2-a din Premier League. Londonezii au câștigat, duminică, pe terenul celor de la Wolverhampton, cu scorul de 6-2. Un succes aparte pentru londonezi, după debutul nefericit de pe teren propriu, scor 0-2 cu Manchester City.

Au marcat, pentru oaspeți, Nicolas Jackson (2), Cole Palmer (45), Noni Madueke (49, 58, 63) și Joao Felix. Marcatorii gazdelor au fost Matheus Cunha (27) și Strand Larsen în minutul 45+6.

Chelsea, o victorie detașată pe terenul celor de la Wolverhampton

Tot duminică, FC Liverpool a câștigat confruntarea cu Brentfod, scor 2-0. Luis Diaz (13) și Mohamed Salah (70) au decis soarta partidei.

De asemenea Bournemouth a remizat pe teren propriu, cu Newcastle, scor 1-1. Au înscris Marcus Tavernier (37) respectiv Anthony Gordon (76).

Mari bătăi de cap pentru Bayern Munchen, în prima etapă a Bundesligii. Recordul pe care l-a bifat veteranul Thomas Muller

În Germania, Bayern Munchen, formație pregătită din această vară de belgianul Vincent Kompany, s-a impus cu multe bătăi de cap, pe terenul celor de la VfL Wolfsburg, cu scorul de 3-2, la debutul în noul sezon al Bundesligii.

Oaspeții au condus la pauză după golul marcat de Jamal Musiala din minutul 19. Lovro Majer a egalat în minutul 47, după ce a transformat un penalty ce fusese dictat după un fault al lui Sacha Boey asupra lui Tiago Tomas. De asemenea, tot el a înscris și în minutul 55,. Oaspeţii au egalat zece minute mai târziu în urma autogolului lui Jakub Kaminski. Serge Gnabry, în minutul 82, a adus victoria celei mai titrate echipe din fotbalul german.

Veteranul Thomas Muller a disputat partida sa cu numărul 474 în Bundesliga. Este vorba despre un record pentru Bayern Munchen.

Totodată, el a mai adunat și 709 meciuri oficiale pentru bavarezi, egalându-l astfel pe legendarul portar Sepp Maier la capitolul jucătorilor cu cele mai multe apariţii pentru Bayern.

În Italia, Fiorentina a remizat fără goluri, acasă, cu Venezia, iar Torino a învins-o pe Atalanta, scor 2-1 (Ivan Ilici - 31, Che Adams - 49 / Mateo Retegui - 26).