Finala Cupei României: Steaua - Dinamo 2-1. Steaua a câştigat trofeul după un meci mare!

Steaua a învins Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1, pe stadionul "Tineretului" din Braşov, în finala Cupei României, după un meci care a avut de toate: controverse, incidente, goluri spectaculoase, un autogol, o eliminare (Mihai Stoica), emoţii şi nervi. Pe lângă toate acestea - şi cel mai important - meciul de la Braşov oferit fotbal frumos, poate pentru prima oară în acest an.

Finala Cupei României aşteptată de 21 de ani, Steaua - Dinamo, a încheiat  încă un sezon modest în fotbalul românesc, la capătul căruia Bucureştiul se  mândreşte, pentru prima oară, după patru ani de pauză, cu un trofeu. Echipele din Capitală nu mai cunoscuseră gustul succesului în nicio competiţie internă din 2007! Atunci, Dinamo a luat titlul, iar Rapidul - Cupa şi Supercupa României. Pentru Steaua, perioada de "secetă" era şi mai lungă: cinci ani au trecut de la Supercupa din august 2006! Însă în această seară, "roş-albaştrii" au motive de a se bucura. Steaua a început bine meciul de la Braşov, în ciuda ratării imense a lui Gabriel Torje - care a nimerit bara lui Tătăruşanu în minutul 4. Oamenii puşi în teren de Cosmin Olăroiu s-au apropiat treptat şi tacticos de poarta lui Bălgrădean, iar Nicolae Dică, omul atât de hulit de Gigi Becali, şi-a făcut încă o dată datoria şi a deschis scroul dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Gabriel Torje, unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, a egalat dintr-o execuţie similară, după o jumătate de oră de joc. Golul decisiv al partidei a fost marcat de Ştefan Bărboianu, care şi-a învins propriul portar cu o pasă de la marginea careului. Inevitabilele probleme cu suporterii au afectat şi jocul de la Braşov, suporterii stelişti şi dinamovişti aruncând cu torţe în teren, în timp ce Mihai Stoica a fost eliminat după ce a trecut de capul său terenul pentru a-i calma pe fanii Stelei. În minutele de final, echipa din Ghencea s-a jucat cu ocaziile, în timp ce dinamoviştii au cerut un penalty în ultimul minut de joc. Steaua câştigă din nou Cupa României, după 12 ani de pauză, iar Dică a fost desemnat cel mai bun om al finalei. Steaua Bucureşti - câştigătoarea Cupei României 2011. FOTO: OCTAVIAN COCOLOŞ După finalul meciului, Cosmin Olăroiu a fost înconjurat de jucătorii Stelei, în timp ce fanii "roş-albaştrii" strigau în cor: "Nu pleca!". De cealaltă parte, dinamoviştii Torje şi Bărboianu au izbucnit în lacrimi. Cele două mari rivale bucureşte încheie încă un sezon, însă Dinamo nu va avea prea multe zile de vacanţă, urmând să debuteze în preliminariile Cupei UEFA înca din turul doi preliminar. De cealaltă parte, Steaua - ajunsă la cel de-al 21-lea succes în Cupa Românei - va juca direct în play-off-ul competiţiei.  STEAUA - DINAMO 2-1 Au marcat: Dică (24), Bărboianu (50, autogol) / Torje (33) STEAUA: Tătăruşanu - Emeghara, Galamaz, Gardoş, Latovlevici - Nicoliţă, Tănase, Brandan, Surdu - Dică, Bilaşco. Antrenor: Cosmin Olăroiu DINAMO: Bălgrădean - Bărboianu, Grigore, Moţi, Bordeanu - Torje, Kone, Mărgăritescu, Munteanu - Alexe, Dănciulescu. Antrenor: Ioan Andone

Arbitru la centru: Marius Avram Stadion: „Tineretului” - Braşov COMENTARIU LIVE: min. 90+5 - Dinamoviştii cer henţ în careu la Emeghara, însă Avram nu acordă penalty-ul izbăvitor pentru oamenii lui Ioan Andone. Borcea ia un pumn de pastile în tribune. Meciul se încheie! Steliştii invadează terenul, cu Mihai Stoica în frunte. Steaua câştigă Cupa României pentru prima oară din 1999. min. 90+3 - Moţi trimite cu capul din careul stelist, iar Tătăruşanu reţine! Steaua rezistă! Nicoliţă a fost avertizat. min. 89 - Tănase este înlocuit cu Iliev. Cartonaşul galben primit de mijlocaşul stelist pentru trageri de timp a fost întâmpinat cu urale de fanii "roş-albaştrii". În curând vom intra în cele cinci minute suplimentare arătate de la margine! Galben şi pentru Bakaj! min. 86 - Dinamo trece şi ea pe lângă gol. Liviu Ganea nu a ajuns la o minge centrată de acelaşi Torje. Timpul se scurge în favoarea Stelei. Ultima schimbare la Dinamo - vârful Ţucudean i-a luat locul închizătorului Mărgăritescu. min. 84 - Galamaz aproape că îşi trimite şi el mingea în propria plasă. Fundaşul Stelei a reluat, puţin pe lângă poarta lui Tătăruşanu, o centrare a lui Torje. Cârteva secunde mai târziu, Surdu a scăpat singur spre poarta dinamovistă, dar Bordeanu l-a prins din urmă şi l-a împiedicat să înscrie. min. 80 - Surdu pătrunde frumos în careul dinamovist, însă Bălgrădean reuşeşte să îndepărteze balonul. Dinamo nu reuşeşte să îşi impună ritmul. min. 76 - Meciul devine tot mai urât. Mărgăritescu primeşte şi el cartonaşul galben. min. 75 - Steaua schimbă şi ea, însă defensiv: A ieşit Bilaşco - avertizat pentru trageri de timp - şi a intrat Szekely. min. 72 - Andone riscă: Albanezul Bakaj - mijlocaş ofensiv - i-a luat locul lui Kone, un fotbalist cu sarcini defensive. min. 70 - Steliştii îndepărtează pericolul după o lovitură liberă executată periculos de Cătălin Munteanu. În tribune, Borcea şi Neţoiu împart un pahar cu băutură. Pe teren, Surdu trimite peste poartă, iar Tănase e blocat în faţa porţii de un fundaş dinamovist. min. 65 - Ocaziile de gol au dispărut. Torje a primit cartonaşul galben, iar Andone l-a aruncat în teren pe Liviu Ganea în locul lui Dănciulescu - absent azi. Steaua controlează jocul. min. 62 - Schimbare la Steaua. A ieşit marcatorului - Nicolae Dică - şi a intrat Eric Bicfalvi. min. 58 - Scene tragicomice la Braşov. Torje se bate singur cu apărarea stelistă, câştigă duelul cu Latovlevici şi pătrunde în careul stelist, însă o torţă aruncată de galeria dinamovistă îi trece pe lângă cap şi arbitrul opreşte jocul. Absurd!  min. 56 - Mihai Stoica a fost eliminat de Marius Avram pentru că managerul echipei din Ghencea a traversat gazonul fără să îi ceară permisiunea. Pe teren nu se mai întâmplă nimic de minute bune. min. 54 - Mihai Stoica trece terenul şi se roagă de suporterii Stelei să stingă torţele. Meciul a fost reluat după câteva minute de pauză. min. 50 - Autogol Dinamo! Steaua revine la conducerea scorului. Bărboianu îşi trimite mingea în propria poartă. Bălgrădean a încercat să intervină, însă mingea trimisă inexplicabil de fundaşul dinamoviştilor nu a putut fi oprită în drumul ei spre plasă. Fanii Stelei aruncă cu torţe în teren de bucurie. min. 48 - Repriza debutează în acelaşi ritm alert, însă ocaziile de gol întârzie să apară. În schimb, faulturile sunt tot mai dese la Braşov. min. 46 - A început repriza secundă. min. 45 - Pauză la Braşov! După o primă repriză intensă, Steaua şi Dinamo sunt la egalitate, scor 1-1. min. 42 - Moţi faultează din nou dur şi scapă ca printre urechile acului de eliminare. Gardoş a irosit două şanse de aur pentru Steaua. Mai întâi, Bălgrădean a respins greu o minge trimisă cu capul de fundaşul stelist, iar câteva secunde mai târziu, Torje a respins din faţa porţii un şut al aceluiaşi Gardoş. min. 38 - Cei 22 de jucători şi-au mai tras sufletul în ultimele minute. Greşelile făcute de cele două echipe azi sunt mai puţine decât media din ultima vreme, iar acest lucru face meciul frumos. Atmosfera din tribune este şi ea foarte încinsă. min. 35 - Andone se ia la harţă cu toată lumea pe margine. Steaua iroseşte o nouă şansă de gol, dar - cel mai important - meciul e frumos. Ambele echipe îşi dau viaţa pe teren. Torje şi Nicoliţă au jucat excelent până acum, alergând neîncetat pe partea lor de teren. FOTO: OCTAVIAN COCOLOŞ min. 33 - Dinamoviştii egalează! Gabriel Torje înscrie dintr-o lovitură liberă aproape identică cu cea din care a marcat Dică. Vedeta "alb--roşilor", care a marcat şi în Ghencea, în Liga I, în acest an, l-a învins pe Tătăruşanu cu un şut plasat, la firul ierbii, pe colţul portarului. min. 27 - Bilaşco ratează copilăreşte dintr-o poziţie excelentă. Atacantul Stelei fusese găsit excelent în careul dinamovist de o centrare a lui Nicoliţă. Steaua rămâne periculoasă. min. 24 - Goooool Steaua! Nicolae Dică deschide scorul dintr-o lovitură liberă perfect executată. Veteranul echipei din Ghencea, care a marcat golul decisiv şi în semifinale, l-a învins pe Bălgrădean cu un şut viclean, de la 17 metri. min. 21 - Alexe trage puţin pe lângă poarta lui Tătăruşanu cu un şut înşelător. La marginea terenului, Ioan Andone şi Mihai Stoica se înjură ca la uşa cortului. min. 19 - Steaua are în continuare iniţiativa. Dică se poticneşte în careu, după ce părea că a scăpat spre gol, în timp ce Bănel Nicoliţă trimite centrări mai precise decât în ultimele meciuri. min. 15 - Moţi este sancţionat cu cartonaşul galben după ce l-a lovit cu gheata în cap pe Bilaşco. Mihai Stoica se comportă jenant pe banca tehncă. min. 13 - "Câinii roşii" au reuşit să echilibreze jocul. Ocaziile de gol s-au împuţinat, însă se joacă în continuare cu patimă. Gardoş a trimis slab spre poarta lui Bălgrădean, care a reuşit să reţină şi scorul rămâne 0-0. min. 9 - Nicoliţă iroseşte şi el o mare şansă. Mijlocaşul stelist a trimis puţin pe lângă poarta dinamovistă, din alunecare, o minge provenită dintr-o aruncare de la margine. min. 7 - Surdu nu profită de o ieşire greşită a lui Bălgrădean, care a respins în faţă, şi trimite în blocajul dinamovist. "Câinii roşii" sunt în corzi! min. 5 - Bănel Nicoliţă cere penalty după o intervenţie a lui Moţi, însă Avram decide să lase jocul să continue. Se joacă într-un ritm foarte alert. Steaua a împins-o pe Dinamo în propriul careu. min. 4 - Torje trece o minge peste Latovlevici, pătrunde în careul stelist şi şutează frumos, în diagonală, însă mingea loveşte bara transversală a porţii apărate de Tătăruşanu. Cea mai mare ocazie a meciului! min. 3 - Sar scântei la un duel între Tănase şi Alexe, după un fault al stelistului, însă spiritele sunt calmate de arbitrul Avram. Start tensionat de meci. min. 1 - A început partida. Steaua a avut lovitura de start. Ambele galerii fac spectacol în tribunele stadionului "Tineretului", care este plin până la refuz. Se apropie startul partidei. Se cântă imnul României. Publicul nu pare să reacţioneze. Mai mult, se aud şi unele mici huiduieli sau scandări. Steaua şi Dinamo s-au întâlnit de 21 de ori în Cupa României.  "Roş-albaştrii" au bilanţ favorabil: 12 victorii, în timp ce "câinii" s-au impus de opt ori. Finala din 1987 - 1988, încheiată la egalitate, scor 1-1, a fost anulată. Zece dispute au fost în finală: cinci victorii pentru gruparea din Ghencea, patru pentru Dinamo, plus partida cu cântec din 1988. Gigi Becali: "Am visat că batem cu 3-0"

Ultimele patru partide pe care Steaua le-a disputat cu rivalii de la Dinamo s-au soldat cu tot atâtea eşecuri ale "roş-albaştrilor", dar, cu toate acestea, patronul Gigi Becali se arată mai optimist ca oricând într-o victorie a echipei sale în confruntarea din această seară, de pe stadionul "Tineretului".

"Am visat că batem cu 3-0. Golul doi al nostru o să fie un autogol, iar diferenţa o va face valoarea jucătorilor”, a prezis latifundiarul din Pipera la sosirea în Braşov, oraşul-gazdă al finalei Cupei României. Mai mulţi fani au fost reţinuţi înaintea finalei La o terasă din Piaţa Sfatului, fanii Stelei au aprins o torţă şi au spart mai multe sticle, însă jandarmii au intevenit rapid şi în forţă. Patru fani au fost reţinuţi, trei dintre ei primind o amendă de 100 de lei, iar celălalt va fi interzis pe stadioane, anunţă "Prosport". Scandalurile au continuat şi în timp ce fanii se apropiau de stadion. De această dată, cele două galerii s-au încăierat, păcălind vigilenţa jandarmilor. Şaisprezece suporteri au fost reţinuti si urmează să fie sancţionaţi în urma incidentelor, în care au fost implicaţi aprioximativ 50 de fani. Gică Hagi: "Dinamo şi Steaua s-au născut ca să câştige!"

"Aceste două cluburi s-au născut ca să câştige, iar presiunea creată prin istorie este extrem de mare. Ca jucător, trebuie să fii împăcat cu această presiune. Finala de la Braşov va fi echilibrată, la nivelul acesta diferenţa va fi făcută de inspiraţia unui anumit fotbalist, sau de noroc", a spus Gheorghe Hagi la postul Sport.ro. Hagi, care a câştigat de trei ori Cupa României cu Steaua, ca jucător, însă nu a reuşit să cucerească trofeul ca antrenor.