FCSB și CFR Cluj au REMIZAT în derby-ul campionatului. Dan Petrescu a IZBUCNIT: „De multă vreme n-am mai văzut așa ceva”

FCSB a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, sâmbătă, pe „Arena Națională”, împotriva formației CFR Cluj, în etapa a 24-a a Ligii I.

FCSB și CFR Cluj și-au împărțit câte un punct la finalul partidei jucate, sâmbătă, pe „Arena Națională”. Derby-ul s-a încheiat cu scorul de 1-1, după ce oaspeții au deschis scorul prin Paulo Vinicius (33), iar Constantin Budescu a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 76. La reușita CFR-ului, Andrei Vlad, portarul gazdelor, a ieșit hazardat din poartă, iar penalty-ul „roș-albaștrilor” a fost dictat de „centralul” Marcel Bârsan, după o intervenție neglijentă a lui Andrei Mureșan asupra lui Florin Tănase. Ardelenii rămân lideri, cu 53 de puncte, și sunt urmați de FCSB (51).

Dan Petrescu, antrenorul „feroviarilor”, a criticat arbitrajul lui Marcel Bârsan. „Suntem supărați. Steaua, care are o echipă foarte bună, nu a avut nicio ocazie.  Până la acel penalty, Steaua nu a avut nicio ocazie. Cred că Steaua nu va mai vorbi despre arbitraje, că văd că primește mai multe penalty-uri decât noi.  Nu știu cum putea marca Steaua azi, dacă nu era penalty-ul. De multă vreme nu am mai văzut un asemenea arbitraj. La pauză, arbitrul se ținea de gât cu steliștii și vorbea cu ei. Dacă jucam la Cluj, nu primeam un așa penalty. Până la urmă, e un rezultat echitabil", a spus Petrescu la Digi Sport.

Gigi Becali a afirmat că rezultatul este corect: „E un rezultat echitabil. O echipă tehnică și una de război. Dumnezeu le-a dat un punct celor de la CFR Cluj pentru că au luptat. Au început bine, dar în repriza a doua nu au mai putut. Nu au avut nicio șansă. Am luat un gol pe greșeală de portar. Trebuia să boxeze Vlad, dar aia e. E tânăr și îi dau credit. Orcine putea să greșească. Poate să învețe din greșeală. Trebuia să respingă. Filip m-a dezamăgit. A fost depășit la toate fazele. Dormea pe teren și aștepta adversarul să ia mingea. Tot noi avem prima șansă la titlu. Am demonstrat că suntem mai valoroși. Sunt mulțumit de rezultat, una peste alta”, a declarat finanțatorul FCSB la Digi Sport.