Fotbal nedrept: FC Barcelona, răpusă la Londra. Chelsea a tras o singură dată pe poartă și a câștigat!

Chelsea Londra a reușit o mare surpriză pe Stamford Bridge și a învins-o pe FC Barcelona cu 1-0, după un meci domina copios de catalani. Golul marcat de ivorianul Didier Drogba, la singurul șut pe poartă al englezilor, le dă mari speranțe ”albaștrilor” înaintea partidei-retur de pe Camp Nou, din semifinalele Ligii Campionilor.

FC Barcelona și Chelsea au demonstrat aseară, la Londra, că victoria în fotbal nu revine mereu echipei care o caută mai mult, dar și că gruparea catalană nu este invincibilă. Spaniolii au avut o posesie de aproape 3 ori mai mare decât cea a adversarilor, însă au pierdut. Lionel Messi a fost blocat de cele mai multe ori prin fault de englezi, care însă au scăpat cu fața curată din toate situațiile periculoase create de magicianul argentinian. Alexis Sanchez a ratat de două ori singur cu Petr Cech (n.r. - cel mai bun om de pe teren, în acest top urmându-l la distanță apropiată fundașii John Terry și Branislav Ivanovici), în timp ce Sergi Busquets a țintit bara în ultimul minut de joc. Singurul gol al meciului a venit în prelungirile primei reprize, când Drogba a înscris după un contraatac condus magistral de Ramires. Jucătorul care a pierdut mingea a fost nimeni altul decât Lionel Messi. Chelsea Londra merge în Spania cu un gol avans și cu o tonă de încredere în portbagaj. Englezii sunt cotați în continuare cu a doua șansă la calificarea în finala Ligii Campionilor, însă catalanii vor trebui să transpire serios pentru a ajunge la Munchen. Marți seară, în cealaltă semifinală, Bayern Munchen a învins-o cu 2-1 pe Real Madrid, în Germania, astfel că înaintea derby-ului Spaniei, de la sfârșitul săptămânii, ambele forțe din Primera Division au suferit eșecuri. De asemenea, atât Real, cât și FC Barcelona erau neînvinse în Liga Campionilor în acest sezon. CHELSEA - FC BARCELONA 1-0 A marcat: Drogba (45+2) Min. 90 - Busquets nimerește bara englezilor, iar meciul se încheie. 1-0 pentru Chelsea! Min. 85 - Barcelona atacă în valuri, dar nu găsește golul. Xavi a irosit și el o mare șansă de gol. Min. 80 - Timpul trece în favoarea gazdelor, care s-au închis excelent în ultima perioadă. Messi a fost blocat prin fault de multe ori, însă catalanii au executat slab toate loviturile libere de  care au beneficiat. Min. 70 - Chelsea se luptă din greu să o țină pe Barcelona departe de poarta lui Cech. Catalanii nu și-au mai creat o șansă importantă de minute bune. Min. 65 - Schimbare la Barcelona. A ieșit Alexis și a intrat Pedro. Guardiola nu e deloc mulțumit de rezultat. Min. 60 - Alexis Sanchez nu are cea mai bună seară din carieră. A ratat din nou incredibil, trimițând pe lângă poartă din câțiva metri. Min. 55 - Se joacă doar în jumătatea de teren a englezilor. Golul catalanilor plutește în aer. Min. 50 - Adriano își face loc la marginea careului și șutează, dar Cech, excelent azi, respinge din nou. Min. 46 - A început partea secundă a partidei. Pauză - La Londra a început să plouă torențial. Min. 45 - GOOOOL CHELSEA! Messi pierde o minge la jumătatea terenului, Ramires aleargă ca un disperat pe banda stângă, îi pasează lui Drogba care deschide scorul din fața porții. Ivorianul a înscris cu primul șut al englezilor pe poartă. 1-0! A fost ultima fază a primei reprize. Min. 40 - Messi pătrunde în careu, trimite mingea pe lângă Cech, dar Ashley Cole respinge de pe linia porții. Min. 35 - Ritmul jocului a mai scăzut în ultimele minute. Catalanii au în continuare o posesie extraordinară. Chelsea se mulțumește să contraatace. Min. 30 - Messi îl pune de două ori la încercare pe Cech, însă portarul a evitat golul de fiecare dată. Min. 25 - Iniesta îl driblează pe Cahill la marginea careului, intră în suprafața de pedeapsă, unde este împins, însă arbitrul lasă jocul să continue. Min. 20 - Petr Cech respinge în față un șut al lui Iniesta, însă Fabregas nu profită și trage aiurea. La cealaltă poartă, Juan Mata a ratat ținta de la marginea careului. Min. 15 - După un start furibund de meci, spiritele s-au mai calmat la Londra. Ambele echipe fac greșeli la construcție. Cech l-a blocat pe Fabregas, care scăpase singur spre poartă. Min. 10 - Alexis Sanchez ratează o șansă de aur. Iniesta l-a lansat perfect pe chilian, care, rămas singur cu Petr Cech, a încercat un lon, dar mingea a lovit bara tansversală. Min. 5 - FC Barcelona domină copios jocul la mijlocul terenului. Raportul posesiei e favorabil catalanilor într-o proporție covârșitoare. Cu toate acestea, Didier Drogba a fost aproape să înscrie, însă preluarea l-a trădat, iar Victor Valdes a reținut. Minutul 1 - A început partida de pe Stamford Bridge. Chelsea: Cech - Ivanovic, Cahill, Terry, Cole - Lampard, Mikel, Meireles -  Mata, Drogba, Ramires. Antrenor: Roberto Di Matteo

Rezerve: Turnbull, Essien, Malouda, Bosingwa, Torres, Kalou, Sturridge

Barcelona: Valdés - Alves, Puyol, Mascherano, Adriano -  Busquets, Xavi, Iniesta - Cesc, Messi, Alexis. Antrenor: Josep Guardiola Rezerve: Pinto, Bartra, Thiago, Piqué, Pedro, Keita, Cuenca Citiţi şi:  Liga Campionilor va fi transmisă de Digi Sport, Dolce Sport şi TVR