Fără sobe din 2027! Ce lege se pregătește la Bruxelles
- Teodora Vitan
- 27 februarie 2025, 18:33
Semineu. Sursa foto. PixabayFără sobe din 2027! Uniunea Europeană a propus un proiect de reglementare care ar putea interzice sobele și șemineurile, inclusiv în România. Proiectul urma să fie prezentat pe 12 februarie 2025 la Bruxelles, dar a stârnit mari controverse în rândul mai multor țări, printre care Germania și Cehia, care s-au opus noilor reguli.
Interzis să ai sobe sau șemineuri
Dacă acest proiect va fi adoptat, măsurile vor intra în vigoare din 2027. Comisia Europeană intenționează să stabilească noi standarde pentru sistemele de încălzire pe bază de lemne, ceea ce va afecta nu doar afaceri, ci și gospodării, deoarece există riscul ca prețurile să crească semnificativ.
Proiectul include interdicția sobelor și șemineurilor, care ar putea afecta milioane de familii europene care se bazează pe această metodă de încălzire.

Comisia Europeană. Sursa foto: Dimitris Vetsikas/ Pixabay
Controversele și riscurile economice
Măsurile propuse au stârnit o revoltă în rândul mai multor state membre ale Uniunii Europene, iar una dintre cele mai contestate reglementări se referă la obligația ca sistemele de încălzire pe lemne să fie echipate cu dispozitive de control automat. Aceste dispozitive ar necesita o sursă de energie electrică, ceea ce adaugă costuri suplimentare gospodăriilor, care deja se confruntă cu creșterea prețurilor.
Ministrul ceh al Industriei și Comerțului, Lukáš Vlček, a declarat că politica de mediu a Uniunii Europene trebuie să fie compatibilă cu capacitățile tehnologice actuale și a avertizat că astfel de măsuri pot avea un impact devastator asupra bugetelor familiilor și întreprinderilor.
Aceste reglementări ar putea afecta mai ales gospodăriile din zonele rurale și periferice, care depind de sobele și șemineurile pe lemne pentru încălzire, având în vedere costurile ridicate ale altor surse de energie.
Cum s-a ajuns la lupta contra banalelor sobe
În urma controversei, Comisia Europeană a decis să amâne prezentarea proiectului care era programată pentru 12 februarie. În ciuda acestei amânări, reacțiile au fost puternice, iar multe persoane și organizații s-au exprimat împotriva propunerii. Europarlamentarul AUR Adrian Axinia, membru în Grupul Conservatorilor și Reformiștilor (ECR) din Parlamentul European, a semnat o scrisoare către Comisia Europeană în care cere anularea inițiativei.
Axinia a subliniat că propunerile nu țin cont de realitățile economice din Europa și ar putea înrăutăți situația deja dificilă în care se află milioane de gospodării.
În România, există peste 3,5 milioane de gospodării care folosesc sobe pe lemne pentru încălzire, iar la nivelul întregii Uniuni Europene, sunt peste 41 de milioane de case care se bazează pe această metodă. Axinia a afirmat că costurile acestor schimbări sunt uriașe și ar putea duce la o creștere și mai mare a prețurilor în Europa, într-un moment în care continentul se află deja în dificultăți economice majore conform cancan.