Marin Diaconescu a fost prefect al judeţului Olt în perioada 1991-1993 şi 2001-2004, dar şi deputat în Parlamentul României. Politicianul  fost deputat în legislatura 1992-1996 pe listele PDSR dar a demisionat la data de 15 martie 1993 și a fost înlocuit de deputatul Simion Bagdasar. Apoi, a fost deputat în legislatura 2000-2004 pe listele PDSR dar a demisionat la data de 5 februarie 2001 și a fost înlocuit de deputatul Ion Bozgă.

În legislatura 2004-2008, Marin Diaconescu a fost membru PSD până în martie 2006, când a devenit membru PRM, potrivit realitatea.net. În perioada decembrie 2007 – septembrie 2008, Diaconescu a fost un deputat independent din septembrie 2008 a revenit la PRM.

Fostul politicain era de profesie dascăl, predând chimia. Potrivit familiei, trupul neînsufleţit al lui Marin Diaconescu a fost depus la Biserica de la Monument, din Balş, iar înmormântarea va avea loc sâmbătă, la ora 12.00.