FOTBAL INTERN. Dinamo - Steaua, 3-1. „Câinii” obțin prima victorie în fața marii rivale pe „Arena Națională”

Dinamo s-a impus, astăzi, pe „Arena Națională”, în derby-ul cu Steaua, scor 3-1, la capătul unui meci în care „roș-albaștrii” aproape că nu au contat.

Fluier de start al primei reprize, iar după doar nouă secunde, oaspeții primesc penalty. Penedo provoacă un clintch inutil în prorpiul care și victimă i-a căzut stelistul De Amorim.  Steaua a intrat în avantaj, după ce Boldrin a executat perfect de la punctul cu var, iar golul a venit abia în minutul 4. Până atunci, suporterii „roș-albi” umpluseră terenul cu torțe și petarde. Dinamo nu prea a contat în joc până în minutul 35, atunci când și-a creat și primele ocazii periculoase la poarta lui Niță. A venit și rpsplata pentru „câini”. Arbitrul Ovidiu Hațegan a indicat lovitură de la 11 metri pentru gazde, și Hanca restabilea egalitatea în „Eternul Derby” (37). Rănile Stelei din meciurile precedente nu apucaseră să se închidă, iar jocul „roș-albaștrilor” scăzuse vizibil după egalarea dinamovistă. Chiar înainte de a intra la cabine, Dinamo a intrat în avantaj. Nedelcearu a fost servit perfect în careu, de Hanca, și l-a învins pe portarul stelist cu un șut plasat (45+4).

Dinamo trebuia să-și contureze un eventual succes în fața Stelei. Statistica era de partea trupei lui Gigi Becali înaintea acestui meci. Steaua reușise să nu piardă niciun duel cu Dinamo în cele nouă meciuri disputate pe „Arena Națională”. Nici după pauză, vicecampioana României nu și-a găsit rostul în acest derby. De acest lucru a profitat din plin rivala din Ștefan cel Mare, și Nemec a profitat de o mare eroare a lui Tamaș și tabela indica 3-1 pentru trupa lui Ioan Andone (58). Astfel, Dinamo reușește o victorie de zile mari în fața Stelei, și poate spera la un loc în play-off-ul Ligii I.

Echipele de start

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Marici, Filip - Hanca, Busuladzici, Nistor (c) - Rotariu, Lazăr, Nemec Rezerve: Brănescu, Popescu, Gnohere, D. Popa, Mahlangu, V. Olteanu, Ceccarelli Antrenor: Ioan Andone

Steaua: Niță- Ov. Popescu, Tamaș, Toșca, Momcilovici- Bourceanu, Muniru - Ad. Popa (c), Boldrin, De Amorim- Golubovici Rezerve: Stăncioiu, Pintilii, Vâlceanu, Jakolis, Achim Moke, Enache Antrenor: Laurențiu Reghecampf