DEZASTRUL s-a conturat. România, fără medalie la gimnastică, la Jocurile Olimpice, după 44 de ani

Cătălina Ponor s-a clasat pe locul al 7-lea la finalul concursului de la bârnă și a ratat șansa de-a aduce o medalie pentru România, la gimnastică, la aceste Jocuri Olimpice.

Cătălina Ponor n-a reușit o minune la Rio de Janeiro și a ratat ocazia de a urca din nou pe un podium olimpic. Luni, sportiva „tricoloră” a încheiat pe poziția a 7-a în cadrul concursului de la bârnă, cu nota 14.000. Olandeza Sanne Wevers a câștigat întrecerea, după ce a strâns 15.466 de puncte, iar pe locurile următoare s-au clasat americanca Lauren Hernandez, cu 15.333 de puncte și Simone Biles (SUA), cu 14.733.

În proba masculină de sărituri, Marian Drăgulescu s-a clasat pe locul al 4-lea. Astfel, după 44 de ani, România bifează o Olimpiadă fără medalii câștigate la gimnastică. Precedentul s-a întâmplat în 1972, la JO găzduite de Munchen.