CUPA ROMÂNIEI. Astra Giurgiu - Petrolul Ploiești, 2-1. Gazdele s-au calificat DRAMATIC în finală, după un gol marcat în minutele de prelungire

14-04/budescu-465x390
Autor: | | 5 Comentarii | 1491 Vizualizari

Astra Giurgiu a dat lovitura, în această seară, în meciul cu Petrolul Ploiești. „Alb-negrii” au învins în ultimele secunde și vor evolua în ultimul act al Cupei.

Astra Giurgiu este prima finalistă a Cupei României. Formația antrenată de Florin Marin a depășit, pe teren propriu, echipa Petrolul Ploiești, scor 2-1, după o întâlnire cu un final dramatic. După ce prima manșă a semifinalei se încheiase, la Ploiești, scor 0-0, oaspeții au deschis scorul prin Tamuz (21).

Giurgiuvenii au revenit în joc în partea secundă, odată cu golul egalizator reușit de Constantin Budescu (51). În restul meciului, Astra a dominat, căutând golul calificării, dar oaspeții au dat impresia că vor rezista. În minutul 85, ploieșteanul Morar a fost eliminat, pentru cumul de cartonașe, iar „lupii” au primit lovitura decisivă în ultimele secunde ale jocului. Fundașul Paul Papp a înscris cu capul și a reușit să-și ducă formația în finala Cupei României, pentru prima dată în istorie.

Petrolul Ploiești era deținătoarea Cupei României, după ce, în sezonul trecut, a învins în finală, pe CFR Cluj, scor 1-0.

Mâine va avea loc cea de-a doua semifinală a competiției, între Dinamo și Steaua. În prima manșă, „roș-albaștrii” s-au impus cu scorul de 5-2.

Liviu Dragnea, lovitura DURA pentru Viorica Dancila! I-a spus-o de fata cu toata lumea!