CUPA AFRICII. Coasta de Fildeș a câștigat trofeul după o serie interminabilă de lovituri de departajare

Coasta de Fildeș este noua campioană a Africii după succesul înregistrat, duminică, în fața Ghanei, scor 9-8, după executarea a 11 serii de lovituri de departajare.

Coasta de Fildeș și Ghana au fost protagonistele unei finale anoste, săracă în ocazii, care s-a încheiat cu scorul de 0-0 după cele 90 de minute plus 30 de minute de prelungiri. La loviturile de departajare, ivorienii s-au impus cu scorul de 9-8. Eroul meciului a fost Boubacar Barry, goal-keeper-ul Coastei de Fildeș, cel care la a 11-a serie a apărat un penalty și a transformat unul.