Cum i-a încurajat Jurgen Klopp pe jucătorii lui Liverpool, la 0-2 pentru Borussia Dortmund. Germanul, REACȚIE NERVOASĂ la conferința de presă

Liverpool a obținut o calificare uluitoare, aseară, în semifinalele Ligii Europa, după un meci magristral pe „Anfield Road”, împotriva Borussiei Dortmund, scor 4-3 (în tur, 1-1).

„Cormoranii” au făcut un meci senzațional pe teren propriu. După ce gruparea germană a condus cu 2-0 şi 3-1, Liverpool a avut de fiecare dată forța de a reveni pe tabela de marcaj. Englezii au punctat prin Divock Origi, Philippe Coutinho, Mamadou Sakho şi Dejan Lovren, în timp ce pentru Dortmund au înscris Mkhitaryan, Aubameyang şi Reus.

Însă, Jurgen Klopp, tehnicianul lui Liverpool, a mărturisit că la pauză, când scorul era de 2-0 pentru nemți, nu mai spera în calificarea echipei sale.

„Când i-am trimis în teren pe Sturridge şi Allen le-am spus să arate că au caracter. La pauză nu prea mai credeam în victorie, dar le-am spus că trebuie să ieşim din joc cu fruntea sus. Să dăm tot ce avem. Le-am zis că nu mă interesează dacă o să câştigăm sau o să pierdem", a spus Klopp la flash-interviul de după partidă, citat de DailyStar.

La finalul partidei, Klopp a surprins după ce un jurnalist l-a întrebat dacă Liverpool este aproape de a câștiga trofeul Ligii Europa.

„Nu mă întreba rahaturi d-astea. Nu ştiu ce echipe sunt calificate. Toate echipele spaniole sunt bune. Nu înţeleg de ce vreţi să pronosticaţi cine va câştiga trofeul”, i-a răspuns Klopp jurnalistului