Claudiu Keșeru, mulțumit de remiza cu Finlanda: „Partea bună e că rămânem la mâna noastră”

România a obținut în această seară o remiză norocoasă în penultimul meci al Grupei F, cu Finlanda, scor 1-1, pe „Arena Națională”.

La finalul partidei, Claudiu Keșeru, atcantul echipei naționale, a declarat că este mulțumit de egalul de la București, deoarece totul va depinde de România în ultimul meci din preliminarii. Duminică, „tricolorii” vor juca în deplasare, cu Insulele Feroe, de la lora 19.00.

„Un egal muncit, am avut o primă repriză foarte reușită. Ne-am creat foarte multe ocazii, bare, intervenții miraculoase ale jucătorilor finlandezi. În a doua ne-am expus puțin, puteau înscrie de mai multe ori. Meritam cel puțin un egal azi, ca să rămânem la mâna naostră. Încercăm să rămânem pozitivi, acel gol refuza sa vină, am incercat prin diferite căi, centrări, combinații în centru, dar a venit foarte tardiv. Spun asta pentru că dacă venea mai repede, dădeam și al doilea gol.

Am acuzat puțin șocul încasării golului. Am avut 7-8 minute de debusolare, dar după aceea am reușit să revenim la principiile de joc, am pus mingea jos și tot prin combinații am reușit să înscriem până la urmă. Nu cred că se pune problema de așa ceva, de demisie, oamenii erau frustrați, ca și noi, de ce se întâmpla în teren. Dar nu cred că cineva poate să spună că noi nu ne-am dorit sau nu am dat totul în această seară.

Per ansamblu, ne-am creat foarte multe ocazii și chiar mă întrebam ce mai poate face portarul lor să scoată mingile. Până la urmă, partea bună este că suntem la mâna noastră”, a declarat Claudiu Keșeru.