Paul Stănescu s-a născut pe 25 august 1957 în comuna Vişina, judeţul Olt. Este inginer agronom, absolvent al Facultăţii de Agronomie din Craiova (1982). În 2005 a absolvit un curs de management economic organizat de Ministerul Economiei şi Comerţului şi în perioada 2005-2006 a participat la mai multe cursuri de profil în Franţa şi Italia, potrivit Agerpres.

A deţinut funcţia de director al Fabricii de conserve Caracal (1982-1987), director al IAS Studina (1988-1991) şi director al Agromec Vişina (1992-2008).

A fost preşedinte al Consiliului Judeţean Olt (2008-2012) pe listele PSD, şi în mandatul 2012-2016, pe listele USL/PSD. A fost consilier judeţean din partea PSD (2004-2008). A fost vicepreşedinte al PSD Olt (începând cu 2005). Din iulie 2010 este preşedinte al PSD Olt, funcţie în care a fost reales în aprilie 2013 şi septembrie 2015. În perioada 2013-2015, Paul Stănescu a fost vicepreşedinte al partidului pentru regiunea de dezvoltare Sud-Vest Oltenia.

La alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016, Paul Stănescu a obţinut un mandat de senator în circumscripţia nr. 30 Olt, pe listele PSD. Este membru al Comisiei de agricultură, silvicultură şi dezvoltare rurală şi al Comisiei pentru drepturile omului, culte şi minorităţi. De la 1 martie 2017 este membru al Comitetului Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare, indică site-ul www.cdep.ro.

Comitetul Executiv Naţional al PSD a aprobat, la 13 octombrie 2017, în unanimitate, nominalizarea lui Paul Stănescu la Ministerul Dezvoltării, fiind învestit în funcţie la 17 octombrie 2017, în guvernul condus de Mihai Tudose. La 15 ianuarie 2018, Mihai Tudose şi-a înaintat demisia din funcţia de prim-ministru al României, după retragerea sprijinului politic în cadrul Comitetului Executiv Naţional (CExN) al PSD.

La 16 ianuarie 2018, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că l-a desemnat premier interimar pe Mihai-Viorel Fifor, ministru al Apărării Naţionale, iar la 17 ianuarie 2018, a desemnat-o pe Viorica Dăncilă, propusă de PSD, pentru funcţia de prim-ministru. Paul Stănescu a fost propus vicepremier, ministru al Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice în cabinetul Dăncilă, la 26 ianuarie 2018, fiind învestit în funcţie la 29 ianuarie 2018.