CFR Cluj, pe mâna arbitrului

CFR Cluj s-a calificat ieri cu emoţii în semifinalele Cupei României, după ce a învins Pandurii Târgu-Jiu cu scorul de 1-0.

În plin scandal legat de arbitraj, „centralul” Robert Dumitru s-a făcut de râs, punând serios umărul la succesul clujenilor.   În minutul 44, la un henţ în careu comis de Alexandru Piţurcă, arbitrul a fluierat penalty, iar argentinianul Sixto Peralta a transformat fără emoţii. Peste numai un minut, gorjenii au avut şansa egalării, dar Martinovici a trimis mingea în bară. Finalul meciului a fost foarte încins. În minutul 76, Pârvu n-a nimerit poarta, deşi era faţă în faţă doar cu portarul advers. Peste numai un minut, Galiassi a comis un henţ pe care l-a văzut tot stadionul, mai puţin arbitrul. Gorjenii i-au băgat în corzi pe deţinătorii trofeului şi au mai irosit câteva ocazii.

Faza meciului a realizat-o însă argentinianul Frangipane, de la CFR Cluj, căruia i-au lipsit câţiva centimetri să marcheze un gol superb, însă şutul său de la circa 20 de metri a trimis mingea în bară. După fluierul de final, Sorin Cârţu l-a luat la rost pe arbitrul Robert Dumitru, reproşându-i penalty-ul neacordat.

CUPA ROMÂNIEI

CFR Cluj - Pandurii .................. 1-0 Marcator: Peralta (44 - penalty) CFR Cluj: N. Claro 6 - Viera 5, Alcantara 6, Galiassi 5, Panin 5 - Dani 5, D. Flores 5, Peralta 6 (64, Frangipane 6) - Mara 5, Y. Kone 6 (90, G. Mureşan), Culio 5 (64, Dubarbier 5). Antrenor: Toni Conceicao PANDURII: Stanca 5 - Ad. Rusu 5, Martinovici 5, Cardoso 5, Grecu 5 - Vasilache 4, Murgan 4, I. Stancu 5 (85, Tilincă), Luţu 4 (63, Tremonti 4) - L. Pârvu 4, Al. Piţurcă 4 (72, Arieta 5). Antrenor: Sorin Cârţu Stadion: „Dinamo”; Spectatori: 1.000; Arbitri: R. Dumitru 4 - Ad. Vidan 5, M. Savaniu 6