CE PERFORMANȚĂ! Marian Drăgulescu a cucerit MEDALIA DE AUR la sol, la Europenele de la Cluj

În vârstă de 36 de ani, Marian Drăgulescu a reușit, astăzi, să urcea pe prima treaptă a podiumului în finala la sol, în cadrul Campionatului European de Gimnastică de la Cluj. Este, de altfel, și al patrulea „aur” continental pentru „Marocan”la acest aparat.

Gimnastul legitimat la Steaua a trecut în cont și prima medalie a delegației României la Europeanul de Cluj. Drăgulescu a avut o evoluție ca la carte în finala la sol, fiind notat cu 14,500. Podiumul a fost completat de de Dmitrii Lankin (Rusia) 14.466 şi de Alexander Shatilov (Israel) 14.400.

Amintim că Marian Drăgulescu a fost singurul reprezentant al delegației masculine a României care a trecut cu brio de calificări. Pe lângă cea la sol, „Marocanul” va mai concura mâine și în finala de la sărituri.

Cu aceasta pe care a câștigat-o astăzi, Marian se laudă cu cea de-a 10-a medalie de aur câștigată la Campionatele Europene.