CE 2016. Germania n-a dat nicio șansă Slovaciei și s-a CALIFICAT în faza următoare. Contraperformanță unică bifată de Mesut Ozil

Germania a făcut spectacol, duminică, în partida cu Slovacia, a învins cu scorul de 3-0, și s-a calificat în sferturile de finală. Campionii mondiali au ratat și un penalty, prin Mesut Ozil.

Germania, campioana mondială în exercițiu, nu a dat nicio șansă Slovaciei, în partida disputată, duminică, la Lille, în „optimile” Campionatului European. Nemții au câștigat detașat, scor 3-0, datorită reușitelor lui Jerome Boateng (8), Mario Gomez (43) și Julian Draxler (63). Scorul putea fi și mai mare, dacă germanii ar mai fructificat din ocaziile avute, și dacă Mesut Ozil nu ar fi ratat un penalty în minutul 13. Mijlocașul legitimat la Arsenal a devenit primul jucător neamț care nu înscrie de la punctul cu var, la un European, în timpul jocului. În „sferturi”, Germania va întâlni câștigătoarea partidei dintre Italia și Spania