Câți ani are noul titluar al lui Arsenal. Este cel mai tânăr jucător al clubului Jack Porter. Sursă foto: X.com

Jack Porter a intrat în istoria clubului Arsenal ca cel mai tânăr jucător care a evoluat într-un meci oficial, la doar 16 ani și 72 de zile. Miercuri, el a jucat în victoria echipei sale cu 5-1 împotriva lui Bolton, în cadrul Cupei Ligii Angliei, stabilind un nou record pentru formația londoneză.

Noul titluar al lui Arsenal scrie istorie

Prin debutul său, Jack Porter a reușit să-l depășească pe Cesc Fabregas, care, în octombrie 2003, a intrat pentru prima dată în echipa mare a lui Arsenal la 16 ani și 177 de zile, sub conducerea lui Arsène Wenger. Noua performanță stabilește un nou reper pentru tinerii jucători din cadrul clubului.

„I-am spus ieri că va fi titular şi a fost foarte încântat! Şi-a sunat imediat familia. Ei nu erau pregătiţi pentru asta. Dar el a reacţionat foarte bine şi a fost foarte calm. Ce experienţă”, a spus Arteta după fluierul final.

Jack Porter

Jack Porter. Sursă foto: X.com

Cum a reușit să evolueze la o vârstă atât de fragedă

Jack Porter, internațional U17, a avut ocazia să debuteze la o vârstă atât de fragedă datorită unor circumstanțe favorabile. Titularul obișnuit, David Raya, s-a accidentat ușor la genunchiul drept în partida cu Manchester City, iar veteranul Neto, care sosise la Arsenal în ultimele zile ale perioadei de transfer, nu a fost disponibil pentru meci, deoarece jucase deja în turul precedent al Cupei Ligii împotriva lui Bournemouth. Tommy Setford, o altă opțiune tânără și recent transferată de la Ajax, în vârstă de 18 ani, era de asemenea accidentat.

Astfel, Porter a fost inclus în echipa de start pentru această partidă, alături de alți tineri din generația "Baby Gunners". Printre aceștia, s-a remarcat Ethan Nwaneri, marea speranță a fotbalului englez, care, la doar 17 ani, a reușit să înscrie două goluri, profitând la maximum de șansa oferită în acest meci.

Arsenal a dominat clar partida, înscriind prin Declan Rice în minutul 16, Nwaneri în minutele 37 și 49, Sterling în minutul 64 și Havertz în minutul 78. Singurul gol al lui Bolton a fost marcat de Collins în minutul 53, însă scorul final de 5-1 a reflectat superioritatea evidentă a echipei londoneze.

Când va putea să semneze un contract oficial cu Arsenal

Porter a avut deja câteva sesiuni de antrenament alături de prima echipă Arsenal  înainte de debutul său oficial, iar săptămâna trecută a fost inclus printre rezervele echipei în meciul din Liga Campionilor împotriva Atalantei, care s-a terminat cu un scor alb, 0-0. Această experiență l-a pregătit pentru momentul său de debut în Cupa Ligii, unde a profitat de șansa oferită.

El a semnat o bursă cu Arsenal în această vară, dar nu va putea semna un contract profesionist decât anul viitor, când va împlini 17 ani, potrivit ESPN.