Scandal la meciul City - Arsenal. Erling Haaland și-a ieșit din minți

Scandal la meciul City - Arsenal. Erling Haaland și-a ieșit din minți Erling Haaland Sursă foto: Facebook

Erling Haaland (24 de ani) l-a lovit cu mingea în cap pe Gabriel Magalhaes în prelungirile meciului dintre Manchester City și Arsenal, scor 2-2. După ce s-a apărat o repriză întreagă cu om în minus, Arsenal a avut ghinion în ultima fază, când Stones a marcat cu un șut puternic din careu. La scurt timp, Haaland i-a dat cu mingea în cap rivalului său. Între cei doi jucători au fost tensiuni tot meciul.

Erling Haaland și-a ieșit din minți

După gestul lui Haaland, și ceilalți jucători au început să se certe. Haaland an trecut repede peste incident și a fugit spre centrul terenului să se bucure cu coechipierii lui. Gabriel s-a enervat și s-a dus după norvegian. Apoi, s-a creat o îmbulzeală la centrul terenului, fotbaliștii două echipe s-au împins, iar Haaland a devenit agresiv cu ceilalți.

Unul dintre ei se numește Myles Lewis-Skelly, debutant la 17 ani pentru Arsenal. Erling a țipat : „Cine dracu' mai ești și tu?”. Până să-l lovească pe rivalul său, Haaland a reușit să deschidă scorul cu Arsenal. A fost golul cu numărul 10 în acest sezon, în al 5-lea meci jucat. Norvegianul a ajuns la 100 de reușite pentru Manchester City, în 105 meciuri în toate competițiile.

Erling Haaland a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo

Manchester City a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Arsenal, într-un meci din etapa a cincea a campionatului Angliei. City a înscris golul de 2-2 în minutul 90+8. Haaland a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo. Norvegianul a deschis scorul în minutul 9, iar al doilea gol al gazdelor a fost marcat de Stones, în minutul 90+8.Pentru Arsenal au înscris Calafiori ’22 şi Magalhaes ‘45+1.În minutul 45+8, de la Arsenal a fost eliminat Trossard.

Manchester City va disputa următorul său meci din Liga Campionilor pe 1 octombrie, în deplasare, cu Slovan Bratislava. Inter Milano va juca cu Steaua Roşie Belgrad în aceeaşi zi, pe San Siro.

Echipele de start în Manchester City – Arsenal:

• Manchester City: Ederson – Gvardiol, Akanji, Dias, Walker – Gundogan, Rodri – Doku, Silva, Savinho – Haaland.
  • Arsenal: Raya – Timber, Saliba, Gabriel, Calafiori – Saka, Partey, Rice, Martinelli – Havertz, Trossard.