CAMPIONATUL MONDIAL. Argentina SE SALVEAZĂ și merge în „optimi”, după un meci încărcat de DRAMATISM, contra Nigeriei. Africanii, DEFAVORIZAȚI GRAV de arbitru

Argentina s-a calificat, marți, în optimile de finală ale Campionatului Mondial, după succesul înregistrat în fața Nigeriei, scor 2-1.

Argentina avea nevoie de un succes în partida cu Nigeria, disputată, marți, la Sankt Petersburg. „Pumele” și-au atins obiectivul, s-au impus cu 2-1, dar au trecut prin mari emoții și au avut nevoie de ajutorul arbitrului. Lionel Messi a deschis scorul în minutul 14, și tot superstarul Argentinei a trimis mingea în bară, după ce a executat o lovitură liberă în prima repriză. În partea a doua, nigerienii au primit un penalty, iar Victor Moses a transformat în minutul 51. Apoi, africanii ar mai fi putut beneficia de o lovitură de la 11 metri, dar arbitrul turc Cuneyt Cakir n-a arătat punctul cu var, după un henț evident în careul Argentinei. Și asta cu toate că „centralul” a văzut reluare pe monitor. În minutul 86, Marcos Rojo a marcat golul izbăvitor pentru sud-americani. În cealaltă partidă, la Rostov, Croația a învins Islanda, scor 2-1, goluri marcate de Milan Badelj (53) și Ivan Perisici (90), respectiv Gylfi Sigurdsson (76 - penalty). Clasamentul arată astfel: 1. Croația 9p (7-1), 2. Argentina 4p (3-5), 3. Nigeria 3p (3-4), 4. Islanda 1p (2-5).