Bogdan Racovițan, gol superb în Supercupa Poloniei. Rakow a câștigat în fața campioanei Lech Poznan. VIDEO Sursa foto: facebook

Fundașul central Bogdan Racovițan, 22 de ani, a deschis scorul în Supercupa Poliniei printr-un gol superb. Rakow a cucerit trofeul, în fața campioanei Lech Poznan, cu scorul de 2-0. Iată execuția superbă a fotbalistului.

Bogdan Racovițan este un fotbalist român și francez în vârstă de 22 de ani. El a fost transferat la începutul acestui an la Rakow, de la FC Botoșania.

Fotbalistul a lipsit în finalul stagiunii trecute din cauza unei accidentări. Până atunci, el a fost om de bază în meciurile de pregătire, iar antrenorul Marek Papszun a mizat pe el din primul minut în Supercupa Poloniei.

Bogdan Racovițan, gol superb în Polonia

Racovițan a evoluat fundaș central într-o linie de trei și nu a dezamăgit așteptările. A avut o prestație solidă din punct de vedere defensiv, reușind și să marcheze. A fost golul de 1-0, semnat în minutul 43, înainte de pauză. Racovițan a expediat un șut puternic de la marginea careului de șase metri. Cealaltă reușită i-a aparținut polonezului Mateusz Wdowiak, în minutul 51.

Racovițan a fost integralist la Rakow în timpul Supercupei, în timp ce Deian Sorescu, 24 de ani, a fost rezervă neutilizată. Sorescu a fost transferat la Rakow sezonul trecut de la Dinamo București. Echipă care între timp a retrogradat în Liga a doua.

Următoarele meciuri ale lui Rakow

Pentru câștigătoarea Cupei Poloniei din sezonul trecut urmează debutul în preliminariile Conference League, a treia competiție europeană ca valoare. Primul adversar este Astana, din Kazahstan. Primul meci va avea loc joi, 21 iulie în Polonia. Returul o să se dispute în Kazahstan la o săptămână distanță.

Bogdan Racovițan a ajuns la Rakow în ianuarie 2022. El a apucat să joace doar 3 meciuri sezonul trecut din cauza unei accidentări. Este născut la Dijon, unde a evoluat la juniorii echipei locale. El a fost și căpitanul echipei.

Fundașul a petrecut numai un an în România, la Botoșani, înainte să plece în Polonia. Debutul în campionatul României și l-a făcut într-un meci împotriva echipei FCSB, pe 6 mai 2021. Botoșani a pierdut acea partidă cu scorul de 3-1. A bifat trei meciuri și un gol pentru naționala U21 a României.