Wimbledon 2024. Barbora Krejcikova a câștigat turneul londonez, după o finală aprigă Barbora Krejcikova. Sursa foto: Facebook

Barbora Krejcikova este marea câștigătoarea a turneului pe iarbă de la Wimbledon. Jucătoarea din Cehia a fost în formă mazimă la acest Grand Slam, după o finală în 3 seturi cu italianca Jasmine Paolini (28 de ani, 7 WTA). La meci au fost prezenți Maria Sharapova și Tom Cruise.

Barbora Krejcikova, 32 WTA, a câștigat turneul de la Wimbledon

Barbora Krejcikova a câștigat trofeul suprem de pe iarba londoneză, după ce s-a impus în 3 seturi în fața Jasminei Paolini (6-2, 2-6, 6-4). Tenismena din Cehia a început dur acest duel și a reușit break-ul în primul game al setului cu numărul unu.

Apoi și-a consolidat scorul în fața adversarei și a condus cu 4-1 la game-uri, după încă un break reușit pe serviciul italiencei. În cele din urmă, Krejcikova și-a adjudecat primul set cu 6-2.

„Nu am visat niciodată că voi câștiga același trofeu ca Jana în 1998”. Sunt cuvintele  emoționante spuse Barbora Krejcikova despre persoana care i-a „schimbat viața de tenis”, Jana Novotna, potrivit facebook.com/wimbledon

În setul secund, Jasmine Paolini a ieșit mult mai bine de la vestiare și a surprins-o pe adversara sa. Astfel, italianca a condus-o pe sportiva din Cehia cu 3-0 la game-uri, Imediat, Barbora Krejcikova a încercat să revină pe tabelă, după ce s-a apropiat la două game-uri distanță de tenismena din Italia (2-4). Însă, acest aplomb nu a fost de ajuns, iar Paolini și-a adjudecat al doilea set cu 6-2.

În setul final, Krejcikova a reușit break-ul și și-a consolidat un scor de 5-3 în fața Jasminei Paolini. Ulterior, italianca a cedat, iar cehoaica s-a impus cu 6-4 la game-uri, fapt care a consfințit prima victorie a Barborei Krejcikova la Wimbledon.

Pentru triumful din Londra, pe lângă trofeu, Krejcikova a pus mâna pe 775.000 de euro, sumă care va fi virată în scurt timp în contul cehoaicei.